Złap Groteskę w sieci

W czasie pandemii jedyny teatr z festiwalem w Internecie!

„To co się wydarzyło jest zaskakującym doświadczeniem, ale i potwierdzeniem, że nie całkiem jeszcze i nie do końca świat zwariował! Że zamknięcie i brak jakiegoś podstawowego poczucia bezpieczeństwa nie paraliżuje nas jedynie nudą, ale wyzwala szaloną kreatywność i nieuświadamiane pokłady wrażliwości. Tak w starszych, jak i młodszych widzach. To powinno zmienić nasze myślenie o roli kultury w procesach auto-obronnych” - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska Adolf Weltschek o konkursie „Gramy dla Groteski” zorganizowanym dla młodych widzów teatru w Internecie.

Jak pamiętamy Teatr Groteska jako pierwszy w Krakowie (i to już w połowie marca) przeniósł swoją aktywność do sieci, a teraz wszystko wskazuje na to, że jest pierwszym i jedynym teatrem, któremu udało się w czasie pandemii zorganizować Ogólnopolski Live Festiwal Domowego Teatru, bo tak chyba trzeba nazwać wydarzenie ostatniego miesiąca!

Na ogłoszony konkurs „Gramy dla Groteski", który miał być przede wszystkim formą zabawy dla dzieci zamkniętych w domach, wpłynęło ponad 80 przedstawień. Do Teatru zostały przesłane prace w których swoje pomysły od scenografii przez wykonanie rekwizytów po autentyczne aktorskie debiuty prezentowały dzieci, całe rodziny, a nawet klasy i szkoły!

„Konkurs wyszedł poza Kraków i Małopolskę i to może nie dziwi – w końcu Internet nie ma granic. Ale to co naprawdę mnie zdumiewa, to otwartość na sztukę i różnorodność pomysłów, która daje nadzieję, że nie tylko filmy i gry komputerowe wypełniają młodemu pokoleniu czas. Na przesłanych filmikach bawią się całe rodziny – tańczą, rapują, wcielają się w reżyserów i aktorów. Zrobiło się z naszego konkursu prawdziwe święto pandemicznego teatru i nie ma co ukrywać - jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zaangażowaniem. A najfajniejsze jest to, że wszyscy się przy tym bawią; dzieciaki i rodzice – bo zrobili coś, o czym być może zawsze marzyli, ale nie było okazji. Teraz ich debiuty pokazujemy na naszej internetowej scenie teatralnej. Bawimy się też my – jurorzy, bo taki zastrzyk inspiracji potrafi rozbudzić energię nawet zaryglowanego teatru. No i bawią się wszyscy miłośnicy Teatru Groteska, bo codziennie premierowe odcinki konkursowych przedstawień udostępniamy na naszej stronie www.groteska.pl i profilu FB Groteski. I tym sposobem w naszym teatralnym świecie trwa święto sztuki"- mówi przewodniczący jury konkursowego, dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Teatr Groteska przez kilka tygodni krok po kroku zachęcał do wspólnej i kreatywnej zabawy, organizując online warsztaty poprawnej dykcji i ruchu scenicznego; pokazywał jak zrobić domowy teatr i jak w warunkach domowej kwarantanny budować kolorowe marionetki i pacynki. Finałem teatralnej zabawy stał się konkurs „Gramy dla Groteski", który młodym twórcom dał szansę na prawdziwy teatralny debiut. Ogłoszenie wyników konkursu organizatorzy zapowiadają na przełomie maja i czerwca.

„Pierwotnie myśleliśmy o rozstrzygnięciu konkursu w połowie maja, ale zainteresowanie konkursem i liczba przesyłanych filmów jest tak imponująca, iż musieliśmy przesunąć termin ogłoszenia wyników, tak, by każdemu dać szansę na Internetową premierę. Codziennie prezentujemy trzy prace konkursowe i dopiero po zakończeniu pokazów – jak na prawdziwy Live Festiwal Sztuk Teatralnych przystało –zostanie ogłoszony werdykt jury.– zdradza A. Weltschek, i dodaje: Już dzisiaj gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Wasze debiuty zapisały się w historii naszego Teatru i w tym wyjątkowym, jubileuszowym roku Groteski już są szczególnym wydarzeniem! Wierzę, że kiedy wreszcie Teatr podniesie kurtynę spotkamy się wszyscy na finale naszego festiwalu."

W najbliższy weekend zapraszamy na wirtualną scenę Groteski, ponieważ Teatralny Live Festiwal Domowej Twórczości trwa, prezentować będziemy jedynie spektakle konkursowe!

Wszystkie informacje, na temat projektu „Złap Groteskę w sieci" oraz konkursu „Gramy dla Groteski" uzyskać można w Biurze Komunikacji Teatru Groteska:

(-)
Materiał Teatru
9 maja 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia