Zlot "Novecento" u Norwida

48. Międzynarodowe Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Teatr im. Norwida wspólnie z organizatorami Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w dniach 29-30 września, w ramach Września Jeleniogórskiego 2014, planuje "Zlot "Novecento".

Podczas tegorocznego wrześniowego wydarzenia teatralnego planowana jest prezentacja monodramów opartych na dramacie "Novecento" wg włoskiego powieściopisarza, dramatopisarza i krytyka muzycznego Alessandro Baricco, w przekładzie Haliny Kralowej. Jest to opowieść o genialnym pianiście-samouku, który całe swoje życie spędził na transoceanicznym liniowcu pływającym między Europą i Ameryką.

Swoje uczestnictwo zapowiedzieli już aktorzy:

Jacek Grondowy (premiera: 5 listopada 2010 w reż. Krzysztofa Prusa w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze; nagroda Krzysztofa Kulińskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 2011 we Wrocławiu oraz nagroda jury głównego i wyróżnienie jury Młodych za rolę na XI Ogólnopolskim Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu),

Dominik Nowak (premiera: 19 czerwca 2010 w Teatrze Nowym w Krakowie w reż. Iwo Vedrala; Nagroda Specjalna Jury na I Łódzkim Festiwalu Monodramu MONOwManu 2010 w Łodzi i III nagroda na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2011 w Warszawie),

Mateusz Olszewski (premiera: 4 marca 2012 w Teatrze Szwalnia w Łodzi w reż. Mateusza Nowaka; nagroda Bogusława Kierca i Lecha Śliwonika na 41. OFTJA 2012 we Wrocławiu, nagroda indywidualna jury (Wiesław Geras) na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO 2013 w Olsztynie, nagroda za adaptację powieści oraz za spektakl na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych 2013 w Ostrowie Wielkopolskim, Grand Prix na I Festiwalu Teatralnym WrzAWA 2013w Łodzi, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska przyznana przez Barbarę Długońską oraz Nagroda Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury na IV Festiwalu Monodramu "Monoblok" w Gdańsku),

Błażej Wójcik (premiera: 30 października 2010 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego)

oraz Marek Zimakiewicz (spektakl realizowany przez studentów wydziałów: lalkarskiego i reżyserii wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, w reż. Małgorzaty Kazińskiej).

Lista nie jest jednak ostatecznie zamknięta, a informacje o istnieniu innych realizacji monodramu wg "Novocento" i ewentualnym uczestnictwie można zgłosić organizatorom WROSTJA, czyli Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Radę Programowo-Organizacyjną "Zlotu "Novecento"" tworzą: Piotr Borkowski, Wiesław Geras, Piotr Jędrzejas, Tomasz Miłkowski i Alina Obidniak.

Elster
Jelonka
8 stycznia 2014

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...