Złota Kieszeń i spektakle

6. Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie"

Szóstą edycję festiwalu „Scena w Budowie" zainauguruje 5 maja wystawa poświęcona sylwetce Jana Dormana, twórcy Teatru Dzieci Zagłębia.

Tradycyjnie w ramach festiwalu przyznawana jest nagroda „Złota Kieszeń", o którą walczą najlepsze polskie spektakle minionego sezonu artystycznego. Nazwa nagrody nawiązuje do architektury przestrzeni teatralnej, kieszeni scenicznej, a także do elementu ubioru. Pula nagród w tej edycji wynosi 25 tysięcy złotych.

W finale znalazło się osiem przedstawień, a trzy z nich będzie można zobaczyć w CSK.

To „Zły" Piotra Ratajczaka w wykonaniu Teatru Polskiego z Bielska-Białej, „Faust" Teatru Wybrzeże w Gdańska w reżyserii Radosława Stępnia oraz „Robot" Marka Chodaczyńskiego (Unia Teatr Niemożliwy).

Na finał festiwalu - 15 maja - organizatorzy zapraszają na plenerowy pokaz spektaklu „Peregrinus" Teatru KTO z Krakowa. W trakcie festiwalu nie zabraknie też ciekawych wystaw. Wspomnianą już ekspozycję „#Dorman2022" będzie można oglądać do 3 lipca. 15 maja zostanie też otwarta wystawa studencka „Narcyz" z pracami studentów siedmiu uczelni artystycznych z całej Polski. W tym roku motywem przewodnim wystawy będzie mit o Narcyzie.

Wielbiciele kina z kolei będą mogli liczyć na cykl filmowy „Oni chcą uwielbienia" z doskonałymi filmami o charakterystycznych „trudnych bohaterach". Wśród nich m.in. „Mistrz" Paula Thomasa Andersona z doskonałą kreacją Joaąuina Phoenbca oraz „Dom, który zbudował Jack" Larsa von Triera.

Będą także warsztaty scenograficzne, które poprowadzi ceniona scenografka i kostiumografka Katarzyna Borkowska. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Centrum Spotkania Kultur. Bilety na poszczególne spektakle dostępne są w kasie CSK oraz online.

DAD
Dziennik Wschodni
4 maja 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...