Złote Maski łódzkich recenzentów za sezon 2008/2009

Teatr Wielki gości łódzkich recenzentów teatralnych

Teatr Wielki w Łodzi będzie dziś gościł łódzkich recenzentów teatralnych. Tradycyjnie, jak co roku, na zakończenie sezonu artystycznego, przyznają oni swoje nagrody dla wyróżniających się ich zdaniem zdarzeń i twórców teatralnych - Złote Maski.

Warto podkreślić, że łódzkie Złote Maski zostaną rozdane już po raz osiemnasty. Przez ten czas stały się one najważniejszymi w regionie i jednymi z najważniejszych w kraju, nagrodami teatralnymi. Maskę zaprojektował recenzentom bezinteresownie Ryszard Kaja. Wcale nie dlatego ten znakomity scenograf należy do czołowych "łowców" ten nagrody w jej historii - ma ich na koncie kilka, podobnie jak reżyserzy i scenografowie Waldemar Zawodziński i Mariusz Grzegorzek. W sumie recenzenci wręczyli już około dwustu Złotych (za osiągnięcia) i Czarnych (za porażki) Masek. Wśród ich laureatów są takie znakomitości, jak nieżyjący już Franciszek Starowieyski i Jacek Chmielnik, a także Ewa Wycichowska, Maciej Prus, Bronisław Wrocławski, Barbara Sass, Tomasz Zygadło, Sławomir Kulpowicz, Joanna Woś, Krzysztof Bednarek, Giorgio Madia. Są dowodem na to, że łódzki teatr to w Polsce ścisła czołówka. 

Tak się składa, że Złotą Maską dla najlepszego spektaklu w sezonie dzielą się dwie sceny: Teatru Wielkiego i Teatru im. Jaracza. Raz tylko taką nagrodę otrzymał Teatr Nowy - za "Sen pluskwy" w reżyserii Kazimierza Dejmka, którego imię dziś teatr nosi. Czarnymi Maskami obdarowywano sprawiedliwie, ale nie każdy teatr ma tę antynagrodę. Nigdy nie dostał jej Teatr im. Jaracza, ani teatry lalkowe "Arlekin" i "Pinokio" 

W tym roku w kapitule "maskowej" zasiedli: Renata Sas, Małgorzata Karbowiak, Monika Wasilewska, Piotr Grobliński, Michał Lenarciński i Dariusz Pawłowski. Nagrody ufundowała redakcja "Polski Dziennika Łódzkiego". 

Dziś grono laureatów Masek powiększy się o kolejne nazwiska. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18, a po niej odbędzie się Premiera z "Expressem" baletu "Jezioro łabędzie".

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
4 czerwca 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia