Złoty rok Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Gdyni w liczbach, czyli podsumowanie 2012 roku.

Pierwsze dni Nowego Roku to zwykle czas podsumowań tego, co już minęło. W ciągu całego 2012 roku, mimo zamknięcia w czerwcu Dużej Sceny, Teatr Muzyczny odwiedziło blisko 138 tys. widzów z czego spektakle obejrzało 106 tys. osób. Wpływy przekroczyły kwotę pięciu milionów złotych.

W kwietniu 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie Nowej Sceny, mogącej pomieścić 360 widzów. Budynek posiada osobne wejście, foyer, kasy biletowe, szatnie i garderoby. Tym samym zakończył się pierwszy etap rozbudowy Teatru. Od tego momentu Nową Scenę odwiedziło 43 000 osób.

W czerwcu odbył się „Koncert Pożegnalny" zamykający Dużą Scenę. Był to ostatni koncert na Dużej Scenie w jej dotychczasowym kształcie. Od czerwca 2012 roku do września 2013 roku trwają prace związane z powiększeniem widowni Dużej Sceny do 1070 miejsc. Foyer zostanie powiększone, zyska dodatkowe piętro, powstaną dodatkowe pomieszczenia. Nad powiększoną widownią powstanie nowy dach. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdyni.

Rok 2012 był także czasem nagród i wyróżnień dla artystów i realizatorów. Renia Gosławska i Magdalena Smuk otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za kreacje aktorskie w spektaklu „Tango Nuevo". Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury za scenografię w musicalu „Shrek" odebrał Paweł Dobrzycki. Jacek Wester i Łukasz Dziedzic, czyli teatralny Shrek i Farquaad zostali wyróżnieni Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni za 2012 rok.

Początek Nowego Roku w Teatrze Muzycznym zapowiada się bardzo interesująco. Po gościnnych występach w gdańskiej Operze Bałtyckiej spektakle repertuarowe powrócą Nową Scenę. Będą to m.in. „Bal w Operze", „Tango Nuevo" i „Różowy Młynek". Po przerwie wznowiony zostanie spektakl dla dzieci „Pinokio". Na specjalne zaproszenie w Kwidzynie po raz drugi pokazany zostanie „Różowy Młynek". Natomiast w Centrum Św. Jana w Gdańsku, dzięki uprzejmości Dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury Pana Larry'ego Okey Ugwu, w styczniu obejrzeć będzie można komedię muzyczną „Siostrunie". W lutym Teatr Muzyczny przedstawi tam także „Tango Nuevo", a w marcu „Błogosławieni Pieśni GOSPEL".

http://www.youtube.com/watch?v=eOgWxkqcWRo

(-)
Materiał Teatru
7 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia