Zmarł Andrzej Żurowski

Krytyk teatralny i znawca twórczości Szekspira

Andrzej Żurowski, wybitny krytyk teatralny, teatrolog, dziennikarz i wykładowca, zmarł w sobotę 5 stycznia. Powiadomił o tym Zarząd Klubu Krytyki Teatralnej.

Jako krytyk Andrzej Żurowski przez wiele lat (debiutował w prasie w 1965 roku, od 1967 roku współpracował z gdańskim ośrodkiem TVP) z wielką kompetencją towarzyszył trójmiejskiemu i ogólnopolskiemu życiu teatralnemu. Uczestniczył w nim nie tylko jako komentator. W latach 1970-1972 pełnił funkcję kierownika literackiego Opery Bałtyckiej, w latach 1978-1979 Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez wiele lat współpracował przy organizacji Festiwalu Szekspirowskiego, wybierając zagraniczne spektakle, zapraszane do Gdańska.

Pozostawił po sobie także cenny dorobek naukowy. Był jednym z najwybitniejszych polskich znawców twórczości Williama Szekspira, któremu poświęcił wiele swoich opracowań i książek. Zbiór Jego szkiców "Czytając Szekspira" stawiany jest w polskiej szekspirologii obok szkiców Jana Kotta.

W ostatnim czasie Andrzej Żurowski zajął się badaniem i popularyzowaniem dorobku wielkiej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej.

Od 2000 roku Andrzej Żurowski był honorowym prezesem Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i honorowym wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.

Jarosław Zalesiński
Dziennik Baltycki
7 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia