Zmarł Florian Staniewski

Zmarł Florian Staniewski, aktor przez całe swoje zawodowe życie związany z Teatrem Wybrzeże.

Florian Staniewski urodził się 25 grudnia 1945 w Łodzi. W 1968 ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera. Zadebiutował na scenie Teatru im. Stefana Jaracza jeszcze jako student, swój pierwszy sezon spędził w Teatrze Polskim w Szczecinie ale już w 1969 roku związał się z Teatrem Wybrzeże.

Na gdańskiej scenie wykreował szereg znakomitych pierwszo i drugoplanowych kreacji pod okiem wybitnych twórców naszej sceny m.in. Marka Okopińskiego (Hrabia Henryk w „Nie-boskiej komedii", Mamonow w „Termopilach polskich", Anatol w „Połowczańskich sadach, Szambelan w „Panu Jowialskim"),

Stanisława Hebanowskiego (Tiossido w „Cmentarzysku samochodów", Maszukow w „Teatrze odwiecznej wojny", Stańczyk w „Weselu", Plotyn w „Złodzieju idealnym"), Marcela Kochańczyka (Fiodor w „Czarnym romansie", Czeladnik w „Szewcach"), Ryszarda Majora (Inocenty w „Iwonie, Księżniczce Burgunda", Dygnitarz w „Ślubie", Orsino w „Wieczorze Trzech Króli", Szarm w „Operetce"), Krzysztofa Babickiego (Jowett w „Wynalazku miłości", Oprawca w „Pułapce", Dozorca w „Sonacie widm"). Z sukcesem grywał dramatyczne role w repertuarze klasycznym – Fon Kostryn w „Balladynie"czy Kurt w „Tańcu śmierci" jak i współczesnym – Ojciec w „Spaleniu matki" czy „Beczce prochu" a także szereg ról komediowych w tzw. lżejszym repertuarze: Mękoła w „Medyku mimo chęci", Anuczkin w „Ożenku", Załupalski w „Jadzi wdowie" czy zbójnik w „Na szkle malowane". jego pożegnalną rolą na deskach Teatru Wybrzeże był Sargon w „Faraonie" Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.

Florian Staniewski był laureatem wielu nagród artystycznych. Z ostatnich – w 2009 roku otrzymał nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego, a w 2015 roku został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej „za zapadającą w pamięć kreację Pluszkina" w „Martwych duszach" Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże, a także za popularyzowanie sztuki scenicznej.

Grzegorz Kwiatkowski
Teatr Wybrzeze
11 marca 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia