Zmarł Maciej Chojnacki

wieloletni scenograf Teatru Wybrzeże

Studiował na wydziałach grafiki i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był stypendystą wydziału scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii.

Debiutował w 2003 roku scenografią do „Ulicy Gagarina" Gregory'ego Burke'a w reżyserii Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże. Współpracował z wieloma teatrami m.in. Z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Tteatrem Muzycznym Roma, Teatrem Rozrywki w Chorzowie czy Teatrem Dada von Bzdülöw.

Na gdańskiej scenie stworzył również scenografię do „Zwyczajnych szaleństw" Petra Zelenki, „Szefa wszystkich szefów" Larsa von Triera, „Kasi z Heilbronnu" Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, „Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, „Pamiętnika z dekady bezdomności" Anny Łojewskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Szeks Show Presents Yorick, czyli spowiedzi Błazna" Williama Shakespeare'a w reżyserii Moniki Strzępki, „Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego, Czarownic z Salem" Arthura Millera, „Marii Stuart" Friedricha Schillera i „Faraona" Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy oraz „Wielkiej Improwizacji Abelarda Gizy", Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Laureat wielu nagród artystycznych m. in. Nagrody 41. Opolskich konfrontacji teatralnych za scenografię do „Faraona", Złotej Maski za scenografię do „Sędziów" i „Nieśmiałego na dworze" oraz wyróżnienia 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona za scenografię do „Osaczonych".

Grzegorz Kwiatkowski
Materiał Teatru
30 lipca 2019
Portrety
Marek Chojnacki

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...