Zmarł Oleg Tabakow - mistrz aktorstwa

W Rosji zmarł Oleg Tabakow, jeden z najpopularniejszych aktorów kina radzieckiego i rosyjskiego.

Miał 82 lata. Po tym smutnym wydarzeniu cały kraj pogrążył się w żałobie. Był nie tylko aktorem, ale również nauczycielem sztuki aktorskiej. Niejeden zawdzięcza mu swój sukces.

Od końca listopada artysta przebywał w szpitalu, został nawet w którymś momencie leczenia podłączony do respiratora. Jego stan nieznacznie poprawił się w okolicach Nowego Roku, ale niestety, nie uratowało to jego życia.

Oleg Tabakow przyszedł na świat 17 sierpnia 1935 roku. W 1953 roku wstąpił do szkoły aktorskiej w Moskwie. W 1956 roku zadebiutował na deskach teatru w roli studenta Miszy w sztuce „Wiecznie żywi".

W latach 1970-1976 był dyrektorem teatru owriemiennikow, z którym związany był przez 30 lat. W 1977 otworzył piwnicę artystyczną Tabakierka przy ul. Czapajewa w Moskwie, która później otrzymała oficjalny status teatru.

Wielki aktor miał na swoim koncie ok. 100 ról filmowych. Dzięki temu znany był nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, na Węgrzech, w Finlandii, w Niemczech, w Danii, w Austrii i w USA.

Od 2008 roku był członkiem honorowym Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 roku podpisał list ludzi świata kultury rosyjskiej, wspierający politykę Władimira Putina odnośnie Krymu..

(-)
Pikio
13 marca 2018
Portrety
Oleg Tabakow

Książka tygodnia

Teatr lalek w dawnej Polsce
Fundacja Akademii Teatralnej i Akademia Teatralna
Marek Waszkiel

Trailer tygodnia