Zmarł Tadeusz Janczar

polski aktor teatralny, telewizyjny, radiowy i filmowy

Tadeusz Janczar, właśc. Tadeusz Musiał (ur. 25 kwietnia 1926 w Warszawie, zm. 31 października 1997) - polski aktor teatralny i filmowy.

Mieszkał w podwarszawskim garnizonowym Rembertowie. W 1939 roku pod Oszmianą Rosjanie rozstrzelali jego ojca, a jego siostra zmarła z wycieńczenia na gruźlicę.

W czasie II wojny światowej brał udział w konspiracyjnym harcerstwie. Był członkiem Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Był aktorem frontowym w 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W 1948 roku uzyskał dyplom aktorski i jednocześnie pracował w Teatrze Domu Wojska Polskiego. Potem grał na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Absolwent PWST w Łodzi. Jeden z czołowych aktorów tzw. polskiej szkoły filmowej. Jedną z ostatnich ról była kreacja lekarza Sergiusza Kazanowicza – byłego więźnia obozu koncentracyjnego w serialu telewizyjnym Dom. Mniej więcej od 1963 roku cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, co praktycznie spowodowało zawieszenie kariery aktorskiej w latach 60. i 80. W tamtym czasie występował tylko w teatrze i radiu (m.in. jako Stach w powieści radiowej Matysiakowie).

Debiutował w Teatrze Dzieci Warszawy rolą Elektryka i Ślusarza w spektaklu "Pan Tom buduje dom" Stefana Themersona w reżyserii Klementyny Krymko - 17 listopada 1947 roku. Zagrał ponad siedemdziesiąt ról, u takich reżyserów jak Adam Hanuszkiewicz, Konrad Swinarski, Tadeusz Minc, Helmut Kajzar, Jerzy Krasowski. Bardzo wiele spektakli telewizyjnych odbyło się z jego udziałem. W Teatrze Telewizji od premiery „Hotelu Astoria" w reżyserii Stanisława Wohla w 1961 roku zagrał w nieomal pięćdziesięciu przedstawieniach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, Andrzeja Zakrzewskiego, Kazimierza Karabasza, Jana Englerta i Macieja Englerta. Brał udział w realizacji wielu filmów, a do jego najciekawszych filmowych kreacji zaliczyć można role Mateusza w „Chłopach", Jasia Krone w „Pokoleniu" czy Kazka Spokornego w „Piątce z ulicy Barskiej". Za role w spektaklach "Relacja", "Rzecz listopadowa", "Trzeci maja" Teatru Telewizji otrzymał w 1977 roku Złoty Ekran.

Za wybitne zasługi dla kultury został w 1997 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego żoną była aktorka Małgorzata Lorentowicz, synem – aktor Krzysztof Janczar, zaś wnukiem także aktor Krzysztof Artur Janczar.

Tadeusz Janczar zmarł 31 października 1997. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

(-)
Materiały Wikipedia
31 października 2012
Portrety
Tadeusz Janczar

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...