Zmarł "Tytan Broadwayu"

Stephen Sondheim nie żyje. Miał 91 lat

W piątek zmarł nagle w swoim domu w Roxbury, w stanie Connecticut, Stephen Sondheim, kompozytor musicali i autor tekstów piosenek nazywany "tytanem" oraz "ikoną Broadwayu". Miał 91 lat. Jak poinformowało otoczenie artysty, jeszcze dzień wcześniej obchodził Święto Dziękczynienia.

"Legendarny kompozytor był powszechnie uznawany za najbardziej innowacyjnego, najbardziej wpływowego i najważniejszego kompozytora i autora tekstów we współczesnej historii Broadwayu" – podkreśliła strona internetowa „Broadway World".

Stephen Sondheim był m.in. autorem muzyki i tekstów do takich musicali jak:

- "Saturday Night" (1954),
- "A Funny Thing Happened On The Way To The Forum" (1962),
- "Anyone Can Whistle" (1964),
- "Follies" (1972), "A Little Night Music" (1973),
- "The Frogs" (1974),
- "Into The Woods" (1987),
- "Assassins" (1991),
- "Road Show" (2008).

Sondheim napisał także teksty piosenek do "West Side Story" (1957) z muzyką Leonarda Bernsteina, "Gypsy" (1959) Jule Styne'a, "Do I Hear A Waltz?" (1965) Richarda Rodgera oraz "Moving On" z muzyką Billy'ego Joela (2001).

W roku 2010 musical "Sondheim On Sondheim", muzyczną rewię złożoną z muzyki oraz tekstów Sondheima, opracował i wyreżyserował James Lapine. Dla potrzeb filmu Sondheim napisał m.in. muzykę do "Stavisky'ego" (1974) a także był jednym z kompozytorów muzyki do "Reds" (1981). Był też autorem muzyki do sztuk teatralnych, w tym do "Invitation to a March" (1961) i "Twigs" (1971).

Laureat Oscara i nagród Grammy
Dziennik "New York Times" ocenił, że muzyka i teksty Sondheima podniosły na wyższy poziom artystyczne standardy amerykańskiego musicalu. Jak dodał jeszcze w czwartek kompozytor obchodził z przyjaciółmi Święto Dziękczynienia.

"Broadway World" przypomniał, że muzykę Sondheima będzie można usłyszeć w kinach w nowej wersji "West Side Story", w reżyserii Stevena Spielberga. Film wejdzie na ekrany kin 10 grudnia.

Za swą twórczość Sondheim otrzymał Oscara, osiem nagród Tony (więcej niż jakikolwiek inny kompozytor), osiem nagród Grammy, nagrodę Pulitzera, nagrodę imienia Laurence Oliviera oraz przyznany przez Baracka Obamę Prezydencki Medal Wolności.

W 2010 roku jego imię otrzymał teatr na Broadwayu znany wcześniej jako Henry Miller's Theatre.

Katarzyna Wójcik
RMF24
27 listopada 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia