Zmarła aktorka Agnieszka Kluk-Kochańska

Aktorka, projektantka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Uroczystości pogrzebowe Agnieszki Kluk-Kochańskiej - znanej w środowisku polonijnym aktorki, projektantki oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej - odbyły się w sobotę w stanie New Jersey w USA. Miała 52 lata.

Była absolwentką PWSFTviT w Łodzi. W Polsce wystąpiła w filmie Jacka Koprowicza "Alchemik" (1989) u boku Olgierda Łukaszewicza, Michała Bajora i Joanny Szczepkowskiej. Wkrótce po ukończeniu studiów wyjechała do USA. Występowała m.in. w produkcjach Polskiego Instytutu Teatralnego (PIT) i Polskiej Grupy Teatralnej w Nowym Jorku z udziałem polskich aktorów mieszkających w USA.

- Niezapomnianą, wspaniałą rolą Agnieszki była postać archanioła w "Jasełkach" autorstwa i w reżyserii Kazimierza Brauna. W sumie wystąpiła w latach 90. w czterech naszych produkcjach. Była też fantastycznym kreatorem wnętrz. Bardzo się spalała. Wszystko robiła na 1000 procent. Miała zamiar wrócić do teatru i snułyśmy wspólne plany na przyszłość. Szkoda, że nie zdążyłyśmy - mówi szefowa PIT Iza Laskowska.

Kluk-Kochańska była korespondentką TV Polonia, wyprodukowała też kilka telewizyjnych filmów dokumentalnych.

Dziennikarstwem telewizyjnym zajmowała się także w środowisku polonijnym. Była związana z Kalejdoskopem Polonijnym w Filadelfii, programem Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey - KPA TV oraz z US Polonia.

Kluk-Kochańska zmarła nagle 19 grudnia w szpitalu w Denville w New Jersey. Została pochowana w Amerykańskiej Częstochowie - obiekcie kultu maryjnego amerykańskiej Polonii w Doylestown w stanie Pensylwania.

Andrzej Dobrowolski
Kurier PAP
23 grudnia 2017

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...