Zmarła Ewa Greś (1975 - 2020)

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i serialowa.

Urodziła się 20 sierpnia 1975 w Gdyni. Zmarła 10 lutego 2020 w Warszawie.

W 2002 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Wydział Malarstwa i Grafiki na ASP w Gdańsku (2002).

Współpracowała z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2000-2001), Teatrem im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem (2002-2003), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-2007) oraz warszawskimi teatrami: Syrena i Popularnym. 

Do jej ważniejszych ról należy zaliczyć m.in. Michasię w „Mieszczanin szlachcicem", Kobietę zawiedzioną w „Café Sax", Kasię w „Poskromieniu złośnicy", Klarę w „Ślubach panieńskich", Evelynn w „Kształcie rzeczy", Baśkę w „Narkomance", Katarzynę w „Matce Courage i jej dzieciach", Hankę w „Moralności Pani Dulskiej", Rechełe w „1666" oraz udział w spektaklu „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy".

Jeszcze w czasie nauki aktorstwa w Studium Aktorskim, 21 października 2000, zadebiutowała w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza rolą Siostry w przedstawieniu "Płonąca kukła" Kerstina Spechta w reżyserii Adama Sroki.

Grała m in. u takich reżyserów jak: Ewa Marcinkówna, Bartłomiej Wyszomirski, Cezary Domagała, Julia Wernio, Henryk Rozen, Katarzyna Deszcz, Michał Zadara, Paweł Paszta, Maciej Wojtyszko, Jacek Papis, Izabella Cywińska, Monika Strzępka, Andrei Munteanu oraz Lena, Jan i Szymon Szurmiej. 

Współpracowała jako asystent reżysera z Henrykiem Rozenem oraz Szymonem Szurmiejem.

Zagrała także w "filmie "Raport" w reż. Tadeusza Kijańskiego (2001) i w serialu "Na Wspólnej", a  w spektaklu Teatru Telewizji "Matka" wzięła udział przy wizualizacjach i realizacjach audio.

Od 2007 roku była aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
14 lutego 2020
Portrety
Ewa Greś

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia