Zmarła Jadwiga Pietraszkiewicz

Śpiewaczka operowa, nauczyciel śpiewu solowego, profesor zwyczajny

Jadwiga Pietraszkiewicz, po mężu Michońska, na Litwie znana jako Jadvyga Petraškevičiūtė, urodziła się 30 sierpnia 1919 w Nalibokach w woj. Nowogródzkim, zmarła 23 maja 2013 w Łodzi.

Po ukończeniu w 1947 Konserwatorium Wileńskiego była solistką Litewskiego Teatru Opery i Baletu, występowała gościnnie m.in. na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i Teatru Maryjski w dawnym Leningradzie. Po przyjeździe do Polski w 1959 została solistką teatrów operowych w Warszawie, Łodzi i Bytomiu.

Wykonywała główne role sopranowe w operach P. Czajkowskiego – Eugeniusz Oniegin, Dama pikowa, Mazepa, M. Musorgskiego – Borys Godunow, A. Borodina – Kniaź Igor, G. Verdiego – Aida, Bal maskowy, Moc przeznaczenia, G. Pucciniego – Tosca, Cyganeria, Dziewczyna z Zachodu, P. Mascaganiego – Rycerskość wieśniacza, G. Bizeta – Carmen, S. Moniuszki – Halka, Hrabina, Straszny dwór.
W latach 1963-2006 uczyła śpiewu w PWSM (później Akademii Muzycznej) w Łodzi.

Za osiągnięcia artystyczne w byłym ZSRR otrzymała Nagrodę Państwową, Order Lenina oraz miano Zasłużonej Artystki Litewskiej SRR. W Polsce została dwukrotną laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mąż – śpiewak operowy Stanisław Michoński.

 

Oprac. RK
Materiały Wikipedia
24 maja 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...