Zmiana w repertuarze Teatru Gdynia Główna

"Antyciało" - reż. Marcin Grota - Teatr Gdynia Główna

Zmienił się repertuar na 9 maja godz. 19. Planowany był spektakl "Mewa. Dziwna Sztuka", natomiast zostanie pokazany spektakl "Antyciało" w reż. Marcina Groty.

Antyciało
Thriller ekonomiczny z piosenkami
scenariusz i reżyseria: Marcin Grota
obsada: Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak, Jeremiasz Gzyl
9 maja godz. 19
Kolejny spektakl: 20 czerwca godz. 19

Poważne dylematy w nie do końca poważnej formie. Lekko, surrealistycznie, ironicznie – przewrotny humor i zabawne piosenki z przymrużeniem oka.

Cała atmosfera kapitalizmu powoduje, iż egoizm jest ludziom szczepiony w ciągu całego życia, począwszy od dzieciństwa, szczepiony przez wychowanie i warunki społeczne, przez konkurencję, przez ciężką walkę o chleb, przez panowanie pieniędzy, przez cały system niewoli. Jest to ogromna hodowla i szkoła egoizmu.
/Edward Abramowski

Czy widmo krąży po świecie? Widmo rewolucji? Czy współczesny kapitalizm spowoduje kolejne społeczne wstrząsy? Czy dyktat pieniądza, wyścig szczurów, wszechobecny konsumpcjonizm wywołają bunt? Czy – tak jak chcą myśliciele lewicowi – kapitalizm nieuchronnie prowadzi do niesprawiedliwości społecznej na ogromną skalę i wojen? Czy – tak jak uważają współcześni alterglobaliści – kapitalizm w procesie globalizacji prowadzi do wyzysku krajów ubogich przez zamożne, dając w rezultacie współczesną formę imperializmu?
Te i podobne pytania budzi spektakl „Antyciało". To kolejna, po bardzo dobrze przyjętym „Bjórze", propozycja według tekstu i w reżyserii Marcina Groty. Spektakl stanowi drugą część serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu. Tym razem reżyser porusza temat dotyczący nas wszystkich: pieniądze. Czy deprawują? Czy dają szczęście? Kto je zarabia, a kto jest ich pozbawiony? Jak twierdzi Jeremy Seabrook: Biedy nie można „wyleczyć", ponieważ nie jest ona objawem choroby kapitalizmu. Raczej odwrotnie: stanowi dowód jego świetnego zdrowia.
Poważne dylematy ukazane w nie do końca poważnej formie. Wszystko podane lekko, w estetyce surrealistycznej komedii uzupełnionej ironicznymi, zabawnymi piosenkami.

 

(-)
Materiał Teatru
8 maja 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...