Znamy finalistów

konkurs "Metafory Rzeczywistości"

Poznaliśmy finalistów trzeciej edycji konkursu na polski dramat współczesny "Metafory Rzeczywistości". Dramaty wystawione we wrześniu w formie czytań scenicznych poddane zostaną ostatecznej ocenie jury, dziennikarzy i publiczności

Jury w składzie: prof. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny), Paweł Szkotak (reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu) do finału konkursu zakwalifikowało następujące dramaty:

"Chłopiec malowany" autorstwa Piotra Rowickiego,
"Generał" autorstwa Jarosława Jakubowskiego,
"Miss Julia Pastrana" autorstwa Joanny Gerigk

Autorzy wyróżnionych dramatów razem z aktorami i reżyserami Teatru Polskiego w Poznaniu wezmą udział w warsztatach, podczas których pracować będą nad adaptacjami tekstów do warunków sceny. Efekty tych przygotowań będziemy mogli zobaczyć 18 i 19 września - w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się wówczas prezentacja dramatów w formie czytań scenicznych oraz finał konkursu.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania zakwalifikowanych do finału konkursu dramatów do pełnej produkcji scenicznej w sezonie artystycznym 2010/2011. Tak stało się z dramatami "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego, które zostały zakwalifikowane do finału w pierwszej edycji konkursu (2008 rok). Podobnie "Przyjaciel" Radosława Paczochy, wybrany przez jurorów w zeszłorocznej edycji "Metafor Rzeczywistości", na stałe zagościł w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu.

"Metafory rzeczywistości" to ogólnopolski projekt teatralny Teatru Polskiego w Poznaniu mający na celu połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Jego specyfika polega na tym, że po zamknięciu naboru prac konkursowych, trzech wyróżnionych autorów zaproszonych zostanie do współpracy z reżyserami
Teatru Polskiego w Poznaniu. Skutkiem ich działań stanie się wspólne dostosowanie tekstu do wymogów sceny. Dramaty wystawione we wrześniu w formie czytań scenicznych poddane zostaną ostatecznej ocenie jury, dziennikarzy i publiczności.

W konkursie przewidziano trzy nagrody pieniężne: nagrodę główną Jury w wysokości 10.000 zł, nagrodę dziennikarzy w wysokości 5.000 zł oraz nagrodę publiczności w wysokości 5.000 zł.

(-)
Głos Wielkopolski
9 lipca 2010

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia