Znane i kochane

"Najpiękniejsze bajki świata" - reżyseria: Michał Derlatka - Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławski Teatr Lalek Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, oraz wernisaż wystawy "Zabawki"

Twórcy przedstawienia zainspirowali się najpiękniejszymi słuchowiskami dla dzieci powstałymi w latach 60. ubiegłego wieku. Ich autorzy – J. Brzechwa i J. Gilowa w oparciu o klasykę europejskiej baśni stworzyli miniaturowe, iskrzące się przepiękną polszczyzną opowiastki. Tak powstały kanon bajki dziecięcej towarzyszył całym pokoleniom – dziadkom i rodzicom naszych dzisiejszych widzów.

W interpretacji artystów Wrocławskiego Teatru Lalek bajki stały się kanwą niezwykle pięknego wizualnie widowiska - wspaniałe lalki, zaskakująca i spektakularna scenografia to projekt wybitnej polskiej scenografki – Marii Balcerek.

Każda z bajek jest inna – zrealizowana w odmiennej konwencji, innej technice lalkowej.

Jak mówi reżyser spektaklu –  debiutujący na profesjonalnej scenie - Michał Derlatka:
Przedstawienie to cztery oddzielne bajki, które łączą postaci dwóch aktorek i motyw kręcącej się karuzeli. (…)  Mam nadzieję, że dzięki temu dzieciaki nie będą miały czasu na nudę. Kot w butach to taki  mini teatr z klocków. W Czerwonym Kapturku dużo jest materiałów i szmatek. Śpiąca Królewna  realizowana jest w konwencji Teatru cieni. A Kopciuszek jest bardzo „mechaniczny” – aktorki poruszają się jak nakręcone pozytywki, w rytm karuzeli. Dwie pierwsze bajki są  zadziorne i szalone, pełne zwrotów akcji oraz intryg. Dwie następne są spokojniejsze, bardziej liryczne. Dużo w nich magii – na oczach widzów rośnie na przykład dzika róża.

 Dramaturgia spektaklu opiera się na interakcji z dziećmi , które współtworzą akcję – chrapią wraz królestwem uśpionej królewny, muszą obudzić ją za pomocą „zajączków” puszczanych lusterkami , zaś Kot w Butach poprosi je o pomoc w budowaniu pałacu…

Premierze towarzyszyć będzie unikatowa wystawa XIX-wiecznych zabawek z kolekcji  Henryka Tomaszewskiego, założyciela i dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy, tancerza, mima, choreografa, reżysera, pedagoga - jednego z najważniejszych światowych twórców XX-wiecznego teatru oraz jego przyjaciela – Stefan Kaysera, aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Wieloletnia pasja kolekcjonerska zaowocowała stworzeniem ogromnego zbioru często bezcennych zabawek z całej Europy i świata.   Niestety we Wrocławiu rzadko mamy okazję je oglądać. Tym bardziej zapraszamy do Wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie zaprezentowana zostanie ekspozycja poświęcona lalkom – zobaczymy między innymi w pełni wyposażony pokój lalek z oryginalnymi meblami z epoki oraz ogród lalek.

Wystawa we współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu.

Anna Hejno
Materiały Teatru
26 marca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...