Znów tanecznie na scenie Ludowego

"Legenda o królowej Jadwidze" - Balet Tańców Dworskich Cracovia Danza

Młoda dziewczyna, która lubi zabawę w otoczeniu dworek, ale musi podejmować decyzje godne mądrego i odpowiedzialnego władcy - to wszystko zobaczymy na scenie Teatru Ludowego, gdzie w ramach "Niedziel dla tańca" zobaczymy spektakl Baletu Tańców Dworskich Cracovia Danza "Legenda o królowej Jadwidze".

Oparty na barwnym tekście Lucjana Rydla spektakl ilustruje kilka scen z życia Jadwigi Andegaweńskiej. Widowisko tworzy wizerunek wspanialej Królowej jako kobiety silnej, odważnej, świadomej swoich powinności wobec państwa i poddanych, a jednocześnie niepoz-bawionej młodzieńczych uczuć i emocji. Zobaczymy ją m.in. podczas koronacji, spotkania z Wilhelmem Habsburgiem, modlitwy czy ślubu z Władysławem Jagiełłą. - Przypomnimy jedną z najważniejszych kobiet w polskiej historii, która w naszej kulturze wciąż nie jest wystarczająco wyeksponowana. A była przecież fascynującą postacią - tłumaczy Romana Agnel.

Choreografie tańców prezentowanych w przedstawieniu zostały opracowane na podstawie traktatów mistrzów tańca z XIV i XV wieku. Muzyka oparta jest na tradycyjnych utworach polskich i zagranicznych z tego okresu. Będzie to więc spotkanie kultury Wschodu i Zachodu

Występują Tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza": Romana Agnel, Monika Kieliba, Alicja Petrus, Anna Sufryda (gościnnie), Magdalena Żmuda, Krzysztof Antkowiak, Łukasz Banach (gościnnie), Dariusz Brojek, Jan Fećko, Miłosz Ko-złowski, Dominik Skórek.

Niedziela, 16 marca, godz. 17, Teatr Ludowy

 

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
15 marca 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...