Zobacz Powstanie Warszawskie oczami dziecka

1 sierpnia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

- To ma być próba zobaczenia walki powstańczej oczyma dziecka - mówił o spektaklu jego reżyser dwa lata temu, przed premierą z okazji 66. rocznicy powstania.

Z okazji kolejnej jego rocznicy będzie można zobaczyć go w Mózgu. Tekst napisał Paweł Sztarbowski, jest on adaptacją bajek Zofii Lorentz i wspomnień dziecięcych świadków Powstania, które zgromadzone zostały w muzealnym Archiwum Historii Mówionej.

Przygotowując się do stworzenia spektaklu Łysak szukał powstańczych doświadczeń także w swojej rodzinie. - Wiele osób od strony mojej żony walczyło w powstaniu. Właśnie ona opowiedziała mi o swoich ulubionych bajkach, które Zofia Lorentz napisała w 1947 roku - są wśród nich bajki o straszliwym smoku, o brzydkiej królewnie, o żółtym psie. (...) Te bajki są jednak niezwykle krwawe i przejmujące - zwracał uwagę Łysak. Dlatego spektakl nie jest przeznaczony dla dzieci.

Lorentz sama we wstępie do zbioru swoich bajek tłumaczyła, dlaczego są takie a nie inne. Przypomniała doświadczenia swojego syna, który spotkał się z niedowierzaniem kolegów, gdy opowiadał im historie przekazane przez mamę. Postanowiła więc wytłumaczyć je dzieciom poprzez bajki.

- Tak naprawdę bajki, na których oparte jest przedstawienie, są straszliwymi opowieściami, bardziej zbliżonymi do horroru niż do historii, które opowiada się dziecku na dobranoc - mówiła przez premierą aktorka Marta Ścisłowicz, która wzięła udział w spektaklu.

W przestawieniu występują także: Dominika Biernat, Anita Sokołowska, Michał Jarmicki i Mateusz Łasowski. Autorem muzyki jest Piotr Bukowski, w spektaklu udział weźmie też kilku muzyków z chóru Alla Polacca pod batutą Sabiny Włodarskiej. Scenografię i kostiumy zaprojektował Mirosław Kaczmarek.

Spektakl będzie można zobaczyć w Mózgu w czwartek (01.08) o godz. 21.30. Wstęp wolny.

jl
(PAP)
30 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...