Zobacz to, co niedostępne

„Van Gogh i Japonia" - reż. Phil Grabski - MultiCulture Britain

„Van Gogh i Japonia": kolejny tytuł z cyklu „Exhibition on Screen" już 11 czerwca w Multikinie.

W ramach projektu MultiCulture Britain – nowego wspólnego przedsięwzięcia Multikina i British Council – już 11 czerwca o godz. 18:00 zostanie zaprezentowany film „Van Gogh i Japonia" w reżyserii Brytyjczyka Phila Grabskiego – fascynująca podróż po świecie sztuki, pozwalająca spojrzeć na arcydzieła europejskiego malarstwa z zupełnie innej perspektywy, niż dotychczas.

„Zazdroszczę Japończykom" napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Przyglądając się obrazom zgromadzonym na wystawie w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, na podstawie które powstał film dotyczący japońskich inspiracji autora „Gwiaździstej nocy" można zrozumieć, dlaczego.

Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także tego, jak głęboki wpływ wywarła na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim właśnie Van Gogh.

Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – Van Gogh nadał swoim pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji: do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii – takiej, jaką mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata życia i twórczości wybitnego malarza mogą być postrzegane również poprzez pryzmat przepracowywania japońskich wpływów. Film „Van Gogh i Japonia" przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii właśnie, umożliwiając poznanie niezwykłego dziedzictwa, które wpłynęło na autora „Gwiaździstej nocy" i uczyniło go artystą, którego znamy dzisiaj.

Reżyser Phil Grabsky przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom zobaczenie tego, co niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

Film „Van Gogh i Japonia" w cyklu „Exhibition on Screen" będzie można zobaczyć 11 czerwca 2019 r. o godzinie 18:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

Kolejnym wydarzeniem prezentowanym w ramach projektu MultiCulture Britain będzie spektakl z cyklu National Theatre Live: „Audiencja" z wybitną kreacją aktorską Helen Mirren. Na „Audiencję" zapraszamy już w czwartek, 13 czerwca, o godz. 19:00 do wybranych kin sieci Multikino.

Bilety na wydarzenia w ramach projektu MultiCulture Britain można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Cena biletu będzie zgodna z cennikiem obowiązującym w danym mieście.

Róża Adamcio
Multikino S.A.
11 czerwca 2019
Portrety
Phil Grabski

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia