Zobacz w TVP Kultura

"Broniewski" - reż. Adam Orzechowski - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

24 marca o godz. 20, wprost z gdańskiego Teatru Wybrzeże TVP Kultura pokaże na żywo spektakl "Broniewski" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Transmisja odbędzie się w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

"Broniewski" to sztuka młodego, ale już docenianego dramatopisarza. Poświęcona jest jednej z bardziej fascynujących postaci XX wieku - Władysławowi Broniewskiemu. Jak mówi autor dramatu: "Broniewski był barwny, tak jak barwny był cały XX wiek - piłsudczyk walczący z bolszewikami, do tego zaangażowany w życie społeczne socjalista, rusofil, który był więźniem Łubianki i Zamarstynowa, żołnierz oddziałów Andersa, poeta piszący o Smoleńsku i Katyniu, współpracownik paryskiej Kultury, wreszcie największy poeta komunistycznej Polski i chwalca towarzysza Stalina."

Spektakl Orzechowskiego, reżysera i wieloletniego dyrektora Teatru Wybrzeże, stanowi zarówno próbę zrozumienia wyborów Broniewskiego, jak i przegląd przełomowych wydarzeń XX wieku kształtujących naszą polską rzeczywistość.

Przedstawienie w Teatrze Wybrzeże miało premierę 27 VI 2014 i zostało uznane za jedno z najciekawszych na scenach Trójmiasta w minionym roku. Obok Michała Jarosa (Broniewski młodszy) oraz Roberta Ninkiewicza (Broniewski starszy) występują: Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra Weber, Dorota Androsz, Anna Kaszuba, Piotr Witkowski, Piotr Chys, Piotr Biedroń, Marek Tynda, Cezary Rybiński, Piotr Łukawski i Jakub Mróz. Robert Ninkiewicz za swoją kreację otrzymał nagrodę na XIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski, w ramach którego pokażemy spektakl, to jedna z inicjatyw związanych z obchodami 250-lecia teatru publicznego. Cykl comiesięcznych prezentacji spektakli z całej Polski zainaugurowała telewizyjna wersja "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie. W kwietniu widzowie TVP Kultura zobaczą spektakl Teatru Zagłębia w Sosnowcu - "Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka w reż. Remigiusza Brzyka.

(-)
Materiał Teatru
24 marca 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...