Zofia de Ines (1948)

Kostiumografka i scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna.

Urodziła się 15 maja 1948 r. w Rybniku.

Zofia de Ines-Lewczuk (Zofia de Ines). 

W 1972 roku ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1975 także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Debiutowała w 1975 roku przygotowując kostiumy do "Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza – w reżyserii Kazimierza Brauna we wrocławskim Teatrze Współczesnym. W 1976 roku na tej samej scenie opracowała scenografię do kolejnych realizacji Brauna – "Kleopatry i Cezara" Cypriana Kamila Norwida, "Anny Liwii" Macieja Słomczyńskiego na podstawie Jamesa Joyce'a, a w 1977 roku do "Operetki" Witolda Gombrowicza.

Ma w dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i za granicą. Pracowała m.in. z takimi reżyserami, jak: Henryk Baranowski, Jerzy Jarocki, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Krzysztof Zaleski, Wojciech Misiuro (w ramach zespołu Teatru Ekspresji w Gdyni), oraz Ewa Wycichowska (w ramach Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu).

Przez wiele lat współpracowała również z twórcą polskiego teatru pantomimy Henrykiem Tomaszewskim, z którym zrobiła m.in. "Rycerzy króla Artura", "Syna marnotrawnego", "Sen nocy letniej" a także "Orfeusza i Eurydykę" Christopha Glücka.

Tworzyła dla większości scen operowych w Polsce. Dla Opery Narodowej zaprojektowała scenografię do "Fausta" Gounoda, "Rossinian", "Bolera" i "Carmina burana" w choreografii Antala Fodora oraz do "Rigoletta" Verdiego. W 2001 r. przygotowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej dekoracje (wraz ze Sławomirem Lewczukiem) i kostiumy do "Strasznego dworu" Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w 2007 r. scenografię spektaklu "W krainie czarodziejskiego fletu" Mozarta, a w 2008 r. kostiumy do spektaklu "Magiczny Doremik" Ptaszyńskiej.

Odznaczenia i nagrody:

1980 - Kalisz - XX KST - wyróżnienie za scenografię do przedstawienia "Świętoszek" Moliera w Teatrze Powszechnym w Warszawie
1993 - Złota Maska za scenografię do "Słowika cesarza" i "Księżniczki na ziarnku grochu" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
1994 - Tytuł Osobowości Sezonu w ogólnopolskim rankingu teatralnym III pr PR
1996 - Zasłużony Działacz Kultury
2002 - Rzeszów - I Festiwal Klasyki Europejskiej - nagroda jury młodzieżowego za scenografię do spektaklu "Rewizor" Gogola w Teatrze Ateneum w Warszawie

Źródło: Wikipedia, E-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
16 maja 2019
Portrety
Zofia de Ines

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...