Zoltán Egressy w Teatrze Polskim

"Szczaw, frytki" - reż. Piotr Kaźmierczak - Teatr Polski w Poznaniu

16 listopada na spektaklu "Szczaw, frytki" w Teatrze Polskim w Poznaniu obecny będzie autor sztuki - Zoltán Egressy. Spotkanie z węgierskim dramatopisarzem poprowadzi po spektaklu tłumaczka Jolanta Jarmołowicz.

Zoltán Egressy to węgierski pisarz, poeta, dramaturg. W 1995 roku zadebiutował sztuką "Reviczky". Jest autorem dramatów: "Stracony raj" (1997), "Portugalia" (1997), "Prywatny nauczyciel" (1998), "Szczaw, frytki" (1999), "Niebieski, niebieski, niebieski" (2000). Dramaty Egressyego zostały przełożone na kilka języków i z powodzeniem prezentowane były na scenach węgierskich, czeskich, słowackich. Największą popularność przyniosła mu "Portugalia", wystawiona również w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka "Szczaw, frytki" od kilkunastu lat realizowana jest w węgierskich teatrach; zdobyła również popularność m.in. w Anglii, Niemczech, Bułgarii i Serbii.

Polska prapremiera dramatu "Szczaw, frytki" Zoltána Egressyego w przekładzie Jolanty Jarmołowicz odbyła się 5 października i zainaugurowała działalność Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA) w Teatrze Polskim w Poznaniu. W przedstawieniu występują: Mariusz Adamski (Sędzia główny), Piotr Kaźmierczak (Sędzia liniowy I), Jakub Papuga (Sędzia liniowy II). Prapremiera oraz spotkanie z Zoltánem Egressym organizowane są przy współudziale Jolanty Jarmołowicz, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Centrum Węgierskiego w Krakowie.

(-)
Materiał Teatru
14 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...