Została legenda

"Marlene Dietrich – Błękitny Anioł" - reż. Jan Szurmiej - Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie

Kameralny spektakl poświęcony fenomenowi gwiazdy, jaką bez wątpienia była Marlena Dietrich – niezwykła postać światowego kina i wielkich estrad. Mariola Łabno-Flaumenhaft z dużą dowolnością aktorskiej interpretacji wciela się w postać aktorki, począwszy od lat jej młodości aż po ostatni koncert w Sydney w 1975 r. Na scenie towarzyszy jej Ktoś – w tej roli Mateusz Marczydło.

Zajmuje miejsce ważnych postaci, z którymi Marlena spotykała się w życiu i na scenie. To komentator, reżyser, kochanek..., łączący poszczególne sekwencje przedstawienia. Jako Peter John Murphy, wokalista zespołu Bauhaus (pioniera rocka gotyckiego i charakterystycznego dlań wizerunku scenicznego), stanowi personifikację młodego pokolenia, które przypadkowo na nowo odkrywa zjawisko wielkiej gwiazdy. Niewątpliwie Marlene była ikoną mody, stylu, zachowania, smaku i nie tylko Murphy uległ tej fascynacji. Wiele współczesnych gwiazd: m.in. Madonna i Cher, przejęło jej styl epatowania pikantnym seksem, sposób bycia, ubrania i kreacji, przyczyniając się do ewolucji archetypu estradowego i filmowego Marleny Dietrich.

Widzowie odnajdą w przedstawieniu również tło dotyczące czasów i miejsca, w jakich Dietrich przyszło żyć i tworzyć. Urodzona w Niemczech aktorka, nigdy nie pogodziła się z faszyzmem zalewającym jej rodzinny kraj. Przez to przez część rodaków na lata została wyklęta, a jej twórczość negowana. Została obywatelką świata i orędowniczką pokoju, wspierając żołnierzy na froncie walczących przeciwko nazizmowi.

Twórcy poświęcili specjalną sekwencję realizacji kontaktom Wielkiej Marlene z naszym krajem, jej fascynacji muzyką Czesława Niemena i historii podarowanej przez niego piosenki, którą, ze swoimi słowami, śpiewała na całym świecie. Pojawia się też epizod znajomości ze Zbigniewem Cybulskim, którym Dietrich była zachwycona.

Rodzajem epilogu jest relacja z licytacji rzeczy należących do gwiazdy. Ludzie przychodzą i odchodzą, pozostają po nich tylko strzępy papierów, zapiski, kieliszki po szampanie. Po gwieździe tego formatu co Marlena zostaje coś jeszcze – to legenda. Ciągle żywa, która czaruje, fascynuje, pozostawiającą wciąż wiele pytań bez odpowiedzi.

Za stronę wizualną spektaklu, ciekawie zaaranżowaną scenografię odpowiadają stali współpracownicy Jana Szurmieja – scenograf Wojciech Jankowiak i kostiumografka Marta Hubka. Reżyser zaprosił także do współpracy młodych, zdolnych, m.in. Mikołaja Pływacza, który przygotował oprawę multimedialną. Oszczędne projekcje pozwalają wyczarować świat, który będzie wirował wokół widowni. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Marcin Partyka, również młody, ale mający już na koncie spory dorobek artystyczny, kompozytor, aranżer i pianista. Przygotowaniem wokalnym zajęła się dr Bożena Stasiowska-Chrobak – artystka związana od lat z Wydziałem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalistka z zakresu dyrygentury chóralnej. W przedstawieniu usłyszymy piosenki Dietrich z pięknymi polskimi tekstami autorstwa Wojciecha Młynarskiego udostępnione przez Fundację imienia artysty.

Twórcą spektaklu jest Jan Szurmiej – aktor, reżyser, choreograf, inscenizator, znawca kultury żydowskiej. Jeden z najlepszych polskich reżyserów teatralnych, współpracuje z czołowymi teatrami w kraju i zagranicą. Jego spektakle robiły furorę w Rzeszowie, a realizacje przygotowane dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej m.in. Sztukmistrz z Lublina czy Piaf uznawane były za najlepsze realizacje w Polsce. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień jak: Zorba, Skrzypek na dachu, Ach! Odessa-Mama..., Wielka woda. Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i zagranicznymi w uznaniu zasług artystycznych.

Marlenę Dietrich zagra i zaśpiewa wybitna aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Mariola Łabno-Flaumenhaft, która nie po raz pierwszy wystąpi w tej roli. Rzeszowska publiczność miała okazję podziwiać ją w tym wcieleniu już w spektaklu Piaf, także w reżyserii Jana Szurmieja. To właśnie tu wcześniej spotkali się aktorzy Mariola Łabno-Flaumenhaft i Mateusz Marczydło. Grający Ktosia M. Marczydło znany jest widzom rzeszowskiego teatru, m.in. "Idioty" czy "Szklanej menażerii", a ostatnio także widowiskowego "Kwiatu paproci", zamykającego pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE.

Patrycja Kita
Materiał Teatru
14 stycznia 2019
Portrety
Jan Szurmiej

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...