Zostanie świętym

Mateusz Kościukiewicz świętym Franciszkiem z Asyżu we włoskim filmie

Młody polski aktor Mateusz Kościukiewicz gra świętego Franciszka z Asyżu w miniserialu dla włoskiej telewizji RAI, kręconym przez znaną reżyserkę Lilianę Cavani. To będzie już jej trzecia filmowa opowieść o tym świętym.

W poprzednim filmie Cavani świętego Franciszka z Asyżu zagrał Mickey Rourke.

Najnowszy film włoskiej reżyserki, do którego zdjęcia trwają obecnie w Rzymie i stołecznym regionie Lacjum, zostanie wyemitowany przez telewizję publiczną RAI w najbliższym sezonie po wakacjach.

- To mój cykliczny powrót do tej postaci, średnio co 23 lata- powiedziała 81-letnia reżyserka w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera". Wyjaśniła, że po raz trzeci postanowiła przenieść na ekran historię Biedaczyny z Asyżu w 2012 roku, a więc jeszcze przed wyborem papieża Franciszka.

Dlatego, jak się podkreśla, przygotowywany obecnie film nie jest po prostu hołdem dla nowego papieża, który przyjął imię świętego z Asyżu.

Liliana Cavani, jedna z legendarnych włoskich reżyserek, przyznała, że bardzo długo poszukiwała odtwórcy jego roli. Produkcja była zdesperowana - dodała. - Ale ja szukałam kogoś, kto będzie ucieleśniał przede wszystkim udręki dzisiejszej młodzieży, bo chodzi mi o ukazanie na pierwszym

planie wiecznej współczesności Franciszka; młodzieńca, żyjącego w średniowieczu, którego przekaz jest zdumiewająco aktualny - podkreśliła autorka filmu. Jej zdaniem przesłaniem tym jest odważny bunt przeciwko materializmowi, "bylejakości", brakowi wartości i zasad moralnych.

Mateusz Kościukiewicz, wybrany do roli świętego Franciszka zauważył zaś: - Ten święty jest popularny także w Polsce, wielu nosi jego imię, także mój syn.

- Dzisiejsza młodzież z powodu trudności ekonomicznych i braku punktów odniesienia ma tendencję do zamykania się w świecie swoich egoizmów. Przykład Franciszka, który w swoich czasach zbuntował się przenosząc centrum uwagi z rzeczy na to, jak wykorzystać swoje życie, jest nadal aktualny - dodał Mateusz Kościukiewicz na łamach włoskiej gazety.

28-letni aktor jest laureatem kilku najważniejszych polskich nagród filmowych, między innymi nagrody Polskiej Akademii Filmowej i nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego.

Liliana Cavani (ur. 1933 r. w Carpi) jest włoską reżyserką oraz scenarzystką filmową i operową. Ukończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Bolońskim oraz reżyserię filmową w rzymskim Centro Sperimentale di Cinematografia. Dla telewizji RAI zrealizowała dokumenty filmowe o tematyce politycznej i społecznej, w tym o pozycji kobiet (La Donna nella Resistenza), stanowiące niejednokrotnie studia przygotowawcze do późniejszych filmów fabularnych. Jest autorką inscenizacji operowych w Mediolanie, Bolonii, Florencji, Zurychu, Paryżu i Petersburgu.

Sylwia Wysocka
(PAP)
5 lipca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...