Źródła pamięci

4. Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna

21 września rozpoczyna się w Rzeszowie wydarzenie teatralne „Źródła Pamięci. Grotowski – Kantor – Szajna”. Potrwa do 24 br. To czwarta jego edycja poświęcona trzem wybitnym postaciom teatru, którzy rodowody mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

W programie spektakle – ze Studium Teatralnego na warszawskiej Pradze „Król Kier na wylocie" Hanny Krall, w reżyserii Piotra Borowskiego, niegdyś związanego z Teatrem „Laboratorium" i Ośrodkiem Grotowskiego w Pontederze i – z neTTheatre Pawła Passiniego „The Hideout (Kryjówka)", pokazana w rzeszowskim Teatrze Maska tuż po swojej premierze. Pojawi się także najnowsza realizacja Maski: „Białe małżeństwo" Różewicza, w reżyserii Olega Żiugżdy. Ostatnią premierę – Ja jestem Kasia z Heilbronnu", według scenariusza i reżyserii Anety Adamskiej, pokaże rzeszowski Teatr Przedmieście.

Aktorzy i widzowie odwiedzą podrzeszowskie Wielopole Skrzyńskie, gdzie urodził się Kantor i gdzie umieścił akcję przedstawienia „Wielopole, Wielopole". Zostanie tam otwarta wystawa Jerzego Gurawskiego, bliskiego współpracownika Grotowskiego, autora scenografii do niektórych jego spektakli – „In memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium."  Gurawski i prof. Zbigniew Osiński, także blisko związany z Grotowskim autor kilku ważnych książek o nim i jego teatrze, wygłoszą prelekcje i będą uczestniczyli w panelu dyskusyjnym.

W Rzeszowie w prelekcjach Mirona Pukana, Niny Kiraly, Malgorzaty Dziewulskiej i Agnieszki Koecher – Haensel obok Grotowskiego i Kantora pojawi się osobowość i dorobek Szajny. W studio koncertowym Radia Rzeszów dyskusja panelowa z udziałem artystów, naukowców, widzów i studentów teatrologii podsumuje całe wydarzenie.

 

 

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
18 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...