Żurek, Żmuda-Trzebiatowska, Ziętek i Lesień

"Motyle są wolne" - reż: Michał Lesień - Teatr Kamienica

Warszawski Teatr Kamienica przyjedzie w niedzielę (6.12) do Koziego Grodu ze spektaklem "Motyle są wolne".

To inscenizacja sztuki napisanej przez Leonarda Gershe w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku. Opowiada historię niewidomego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. 

Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Gil, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony. Niespodziewanie rodzi się między nimi uczucie. Ich związek nie trwa jednak długo. 

Jill porzuca Dona, wdając się w przygodę z nowojorskim reżyserem Ralphem. Na domiar złego do akcji wkracza zdeterminowana Pani Baker, nie mogąca pogodzić się z odejściem syna. Zderzenie czterech wyjątkowo różnych charakterów powoduje szereg zabawnych, dynamicznych i zaskakujących sytuacji. 

Dużym atutem polskiego spektaklu jest obsada. W Dona wcielił się Lesław Żurek, znany widzom m.in. z wielokrotnie nagradzanego filmu "Mała Moskwa". Marta Żmuda- Trzebiatowska, jedna z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia, znana z filmu "Nie kłam, kochanie" oraz seriali "Magda M." i "Nigdy w życiu", gra Jill. 

W roli matki głównego bohatera występuje Ewa Ziętek, jedną z najbardziej lubianych i podziwianych od lat gwiazd polskiej sceny i ekranu. Ralpha gra Michał Lesień, mający na koncie udział w takich produkcjach jak "M jak miłość", "Agentki", czy "Lokatorzy". Reżyserii podjął się Zbigniew Lesień. 

W Lublinie spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 16 i 19 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Adres: ul. Akademicka 15. 

Bilety - po 85, 75 i 65 zł - do kupienia w kasie Agencji Koncertowej "N\'n\'N" w budynku filharmonii, ul. Skłodowskiej 5.

Jacek Szymczyk
Dziennik Wschodni
5 grudnia 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia