Zuzanna i Figaro znów spróbują wziąć ślub

"Wesele Figara" - Reż. Laco Adamik - Opera Krakowska w Krakowie

Premiera "Wesele Figara" w reż. Laco Adamika w Operze Krakowskiej. Ponadczasowe operowe dzieło Mozarta ponownie rozbawi melomanów

Wczasach premiery, sztuka pt. "Małżeństwo Figara" pióra Pierre\'a Beaumarchais\'go, która stała się kanwą do "Wesela Figara", trafiła na indeksy. Nic w tym dziwnego. Utwór Beaumarchais\'go jako pierwszy wczasach poprzedzających rewolucję francuską w jawny sposób krytykował feudalny, arystokratyczny system. Jednak ze względu na zawartą w historii erotyczną intrygę szybko otrzymał łatkę "niemoralnego", co oczywiście przysporzyło mu wielu sympatyków.

W 1786 r. sztukę ujęto w formie czteroaktowej opery. Muzykę napisał sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Wraz ze scenariuszem Lorenza da Ponte "Wesele Figara" stało się z ciętym, wybornym dowcipem operowym arcydziełem. Ujęta w satyryczne ramy krytyka systemu stała się wefekcie fabułą ponadczasową.

Prosta z początku historia Zuzanny i Figara planujących ślub i mieszkanie w pałacu Hrabiego (który daje jasno do zrozumienia Zuzannie, że wpadła mu w oko), z każdą minutą nabiera tempa. "Wesele Figara\'" to pełna niecodziennych zwrotów akcji intryga towarzysko-erotyczna, w której "każdy chwyt jest dozwolony". To także zestaw wnikliwych portretów psychologicznych postaci tamtej epoki.

Po ponad dwustu latach od tamtych zdarzeń, na deskach Opery Krakowskiej czeka premiera tego ponadczasowego dzieła. Jak zapewniają twórcy inscenizacji, pozostali oni wierni mozartowskiemu dziełu, stawiając na uniwersalne wartości, o których "Wesele Figara" mówi.

Reżyserii podjął się Laco Adamik. W obsadzie premiery spektaklu wystąpi jako Hrabia Almaviva Mariusz Kwiecień, solista Metropolitan Opera.

 PT., NDZ. 15,17. 06

Opera Krakowska

Godz. 18.30,

40-180 zł .

Monika Jagiełło
Polska Gazeta Krakowska
16 czerwca 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia