Zwolnienie Cezarego Morawskiego

Ministerstwo Kultury popiera zwolnienie Cezarego Morawskiego

Jest opinia Ministerstwa Kultury dotycząca odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wszystko wskazuje na to, że straci tę funkcję. Negatywną opinie wystawił mu związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, o zamiarze odwołania dyrektora informowali też urzędnicy wojewódzcy w tym nowy członek zarządu Michał Bobowiec, który ma zajmować się kulturą.


Urzędnicy marszałka zapewniają, że ostateczna decyzja będzie podjęta w przyszłym tygodniu. Do zakończenia procedury brakowało do tej pory opinii ze strony związku zawodowego Solidarność oraz z Ministerstwa Kultury.

Resort Piotra Glińskiego już przesłał dokument do Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu i jak dowiedziało się Radio Wrocław - pozytywnie ocenił wniosek o odwołaniu szefa teatru. Solidarność także nie popiera już działań dyrektora, choć nie chce na ten temat wydawać pisemnej opinii, ale jej szef Leszek Nowak mówił o tym w rozmowie telefonicznej.

Opinia ministerstwa, która dotarła dziś do urzędu była ostatnim elementem procedury, który był potrzebny urzędnikom z Wrocławia, żeby zwolnić Cezarego Morawskiego.

Cezary Morawski jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu od sierpnia 2016 roku. Jego wybór od początku budził opór dużej części zespołu aktorskiego. Niektórzy z nich odeszli z pracy, a inni zostali zwolnieni; teraz większość z nich wygrywa sprawy w Sądzie Pracy. Nieprawidłowości w pracy Cezarego Morawskiego wskazał niedawny raport NIK.

Piotr Kaszuwara
Radio Wrocław
23 listopada 2018
Portrety
Cezary Morawski

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

Encyklopedia Teatru Po...
Janusz Legoń