Zwycięzcy XIV Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014”

werdykt Jury - 14. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

Słuchowisko „Królowa i Szekspir” wg dramatu Esther Vilar oraz spektakl „Skutki uboczne” Petra Zelenki zdobyły Grand Prix zakończonego dziś XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W konkursie w tym roku wzięło udział 21 realizacji radiowych oraz 11 telewizyjnych.

Nagrody twórcom słuchowisk i spektakli wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się wieczorem 16 czerwca.

Najlepsze słuchowiska

Realizacje radiowe oceniało jury w składzie: Danuta Stenka – przewodnicząca, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza, Edward Pałłasz, które postanowiło przyznać następujące nagrody:

· Grand Prix dla najlepszego słuchowiska – „Królowej i Szekspirowi" według dramatu Esther Vilar, w tym: za reżyserię – Januszowi Kukule; za adaptację – Krzysztofowi Sielickiemu; za rolę Królowej Elżbiety – Marii Pakulnis. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Pierwszy Program Polskiego Radia. Grand Prix w wysokości 20 000 zł ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.

· Nagrodę za reżyserię słuchowiska „Mistrz Manole" Dariuszowi Błaszczykowi (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 10 000 zł ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

· Nagrodę za scenariusz oryginalny ex aequo dla: Marka Kochana za scenariusz do „Trzej panowie jadą autem" w reżyserii Adama Wojtyszki (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia) oraz Sebastiana Majewskiego za scenariusz do „Nietoty" w reżyserii Jana Klaty (zgłoszenie Radia Kraków). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowała Grupa LOTOS.

· Nagrodę za scenariusz będący adaptacją dla Jana Warenyci za scenariusz słuchowiska „Trylogia. Fuga alla polacca" według opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował dziennik „Rzeczpospolita".

· Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska „Andy" w reżyserii Krzysztofa Czeczota dla Andrzeja Brzoski (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowało Radio Gdańsk S.A.

· Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne dla Jacka Hałasa za muzykę oryginalną w słuchowisku „Mistrz Manole" w reżyserii Dariusza Błaszczyka (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

· Nagrodę aktorską za rolę kobiecą dla Anny Cieślak za tytułową rolę w słuchowisku „Salome" w reżyserii Dariusza Błaszczyka (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

· Nagrodę aktorską za rolę męską dla Adama Woronowicza za tytułową rolę w słuchowisku „Andy" w reżyserii Krzysztofa Czeczota (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

· Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Andżeliki w słuchowisku „Próba" w reżyserii Edwarda Wojtaszka (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.

· Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Akwizytora w słuchowisku „Abrakadabra" w reżyserii Waldemara Modestowicza (zgłoszenie Radiowej Jedynki). Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowała INPRO S.A.

· Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano Waldemarowi Modestowiczowi, reżyserowi słuchowisk „Abrakadabra", „Lala", „Ryszard III. Gra o tron", „Upadek z trzepaka".

· Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymała radiowa Dwójka za różnorodną ofertę programową.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych następującym słuchowiskom: „W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka (zgłoszenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw); „Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć" autorstwa i w reżyserii Mieczysława Abramowicza (zgłoszenie Radia Gdańsk S.A.); „Casting, czyli Długa rozmowa o filmie, którego nikt nie będzie chciał oglądać" Andrzeja Mularczyka w reżyserii Janusza Kukuły (zgłoszenie Radiowej Jedynki); „Beztlenowce" autorstwa i w reżyserii Ingmara Villqista (zgłoszenie Programu 3 Polskiego Radia).

Najlepsze spektakle telewizyjne

Realizacje Teatru Telewizji oceniało jury w składzie: Maja Ostaszewska – przewodnicząca, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik, Wojciech Todorow, które przyznało następujące nagrody:

· Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV – „Skutkom ubocznym" Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida. Werdykt wyraża tęsknotę za spektaklami powstającymi specjalnie dla Teatru Telewizji. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Leszek Dawid za reżyserię; Anna Radwan za rolę Jany; Krzysztof Stroiński za rolę Jerzego; Adam Ferency za rolę Jana; Magdalena Czerwińska za rolę Ewy; Dawid Ogrodnik za rolę Hanki; Łukasz Gutt za zdjęcia; Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za scenografię; Bartosz Straburzyński za muzykę. Nagrodę w wysokości 30 000 złotych ufundował Prezes Zarządu TVP S.A.

· Nagrodę za reżyserię Robertowi Talarczykowi za oryginalne przeniesienie do telewizji spektaklu teatru żywego planu „Piąta strona świata". Nagrodę w wysokości 10 000 zł ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

· Nagrodę za oryginalny współczesny tekst dramatyczny lub adaptację teatralną dla Roberta Talarczyka za twórczą adaptację niezwykłej powieści Kazimierza Kutza „Piąta strona świata". Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowała Telewizja Polska S.A.

· Nagrodę za zdjęcia dla Marcina Koszałki za sposób obrazowania wnoszący nową jakość do spektaklu „Korzeniec" w reżyserii Remigiusza Brzyka. Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Bank Millenium S.A.

· Nagrodę za scenografię dla Remigiusza Brzyka za spektakl „Korzeniec". Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

· Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne dla Stanisława Radwana za muzykę do spektakli: „Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz „Udręka życia" w reżyserii Jana Englerta. Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowało Radio Gdańsk S.A.

· Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego dla Leszka Ptaszyńskiego za spektakl „Piąta strona świata" w reżyserii Roberta Talarczyka. Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundowała Grupa Lotos S.A.

· Nagrodę za montaż dla Macieja Pawlińskiego za spektakl „Skutki uboczne" w reżyserii Leszka Dawida. Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

· Nagrodę aktorską za rolę kobiecą dla Anny Seniuk za role: Lewiwy w spektaklu „Udręka życia" w reż. Jana Englerta, Matriony Wasiljewny Czelcowej w spektaklu „Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz za rolę Alicji w spektaklu „Brancz" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował dziennik „Rzeczpospolita".

· Nagrodę aktorską za rolę męską dla Jana Frycza za rolę Iwana Nikołajewicza Zachedryńskiego w spektaklu „Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i reżyserii telewizyjnej Jana Englerta. Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

· Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności dla Jana Englerta za reżyserię telewizyjną spektaklu „Miłość na Krymie" w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Ponadto jury przyznało trzy wyróżnienia aktorskie: Jolancie Fraszyńskiej za rolę Lily Karłownej Swietłowej w spektaklu „Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i reżyserii telewizyjnej Jana Englerta; Dariuszowi Chojnackiemu za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata" w reżyserii Roberta Talarczyka; Edycie Ostojak za role: Ester Pławner, Żydówki i służącej Korzeńców w spektaklu „Korzeniec" w reżyserii teatralnej Remigiusza Brzyka i telewizyjnej Marcina Koszałki.

(-)
Materiał Organizatora
16 czerwca 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia