Życie i pasje Heleny Modrzejewskiej

wystawa pamiątek po aktorce

Pamiątki związane z życiem i karierą sceniczną wielkiej aktorki Heleny Modrzejewskiej od soboty będzie można oglądać w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki". Archiwalia zostały wydobyte ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN na przypadającą w ubiegłym roku setną rocznicę śmierci artystki.

Zgromadzone na wystawie eksponaty, w tym przede wszystkim pamiątki po Helenie Modrzejewskiej, nigdy nie były w całości pokazywane. Wśród prezentowanych materiałów znajdziemy oryginalne fotografie artystki. Aktorka jest na nich uchwycona zarówno w życiu prywatnym, jak i na scenie. W rolach, które lubiła i dzięki którym zdobyła popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na tych fotografiach znajdziemy m.in. Helenę Modrzejewską w roli Adrianny Lecouvreur, tytułowej bohaterki z dramatu Scribe\'a i Legouvego. Tą rolą debiutowała w USA, występując w 1877 roku na scenie California Theatre w San Francisco i w Nowym Jorku. Na pozostałych fotografiach znajdziemy z kolei polskich partnerów Modrzejewskiej ze scen krakowskich i warszawskich.

Ponadto na ekspozycji zgromadzono egzemplarz reżyserski, a zarazem scenariusz "Hamleta" z 1871 roku oraz rozprawkę "Aktor", napisaną przez Modrzejewską zaraz po premierze spektaklu, w której autorka dała ujście swojemu niezadowoleniu co do sposobu gry niektórych swoich kolegów. Znajdziemy też albumy, szkice, rysunki, akwarele, projekty kostiumów, karykatury, rozprawki, teksty publicystyczne drukowane w polskiej i amerykańskiej prasie, wspomnienia i listy. A wszystko autorstwa sławnej Polki.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 12. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła promocja monograficznego zeszytu "Pamiętnika Teatralnego", poświęconego Helenie Modrzejewskiej.

mon
Gazeta Wyborcza Kielce
29 stycznia 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia