Życie i Teatr. Wesele. Przeciek

Elementy fantastyczne w "Weselu" to temat tegorocznej matury.

W programie inscenizacji "Wesela" z 1948 r. jest nazwisko Zbigniewa Gawrońskiego, jednego z pierwszych aktorów Teatru Wybrzeże. W przedstawieniu, jeszcze wtedy na gdyńskiej scenie, rola Rycerza Czarnego to jego debiut.

- To było "Wesele" z rozmachem - wspominał. - Na podeście stała orkiestra, która rżnęła "Miałeś chamie złoty róg...".

"Wesele" Wyspiańskiego to w historii teatru kreacje wybitne. Choćby wielki Kazimierz Kamiński jako Stańczyk w pierwszej inscenizacji z 1901 roku. Pisano: "Sala słuchała go z zapartym tchem i niepowstrzymana burza oklasków zrywała się, gdy schodził ze sceny...". Tłumy waliły takie, że trzeba było dostawiać krzesła. Scena tonęła w kwiatach. Kamiński przejął się rolą, ale o aktorze grającym wtedy Chochoła pisano po latach jak to ubolewał, że "w Skarbie Staffa kazano mu grać kieliszek, w Zawiszy Czarnym Tetmajera - minerał, a w Weselu ma udawać słomę...".

Z podobnym problemem borykał się w inscenizacji z 1945 roku Stanisław Grolicki [na zdjęciu]. Z teatralnej anegdoty: "Tym, że przyjął rolę Chochoła wprawił wszystkich w osłupienie, bo w zawartych z teatrami kontraktach zastrzegał, że nie będzie grał minerałów, zjawisk przyrody oraz postaci, o których nawet po zakończeniu przedstawienia nie wiadomo, kim są". To cud, że go przekonano.

Elementy fantastyczne w "Weselu" to temat tegorocznej matury. Ponoć na dwie godziny przed egzaminem temat wyciekł do sieci. Mnie przypomniał się inny... przeciek. Dotyczy obsady przedstawienia, której ogłoszenie zawsze budziło w teatrze - i dziś pewnie nie jest inaczej - niebywałe emocje.

Oto pewnego roku z wypiekami na twarzy czekali na przydział ról w "Weselu" aktorzy jednego z teatrów. Reżyser, z tajemniczą miną uspokajał: - Cierpliwości, za miesiąc wszystko będzie jasne... Tymczasem już po... kilku dniach w bufecie teatru pojawił się teatralny szewc, który bezceremonialnie zakomunikował wskazując po nazwiskach siedzących przy stolikach aktorów: Gospodarz, Poeta, Stańczyk i cała reszta... Do przymiarki!

Gabriela Pewińska
Dziennik Bałtycki
13 czerwca 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...