,,Życie jest średnie. Piosenki Macieja Zembatego" w Willi Lentza
,,Życie jest średnie. Piosenki Macieja Zembatego" - reż. Paweł Niczewski - Willa Lentza w SzczecinieJuż 17 lipca 2023 roku o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się spektakl muzyczny ,,Życie jest średnie". Realizacja przeniesie widzów w niezwykły świat Macieja Zembatego (1994-2011). Dzięki kooperacji artystów związanych z teatrami szczecińskimi, na scenie wystąpią: Dorota Chrulska, Sławek Kołakowski, Krzysztof Baranowski, Lech Grochala i Michał Starkiewicz.
Bohaterem sztuki jest wybitny aktor, bard, muzyk, poeta, piosenkarz kabaretowy, reżyser radiowy, satyryk, scenarzysta i tłumacz posługujący się aż siedmioma językami – Maciej Zembaty. W trakcie swoich występów zręcznie łączył elementy trudne do pogodzenia, takie jak nutka makabry z pięknymi balladami Leonarda Cohena. W wywiadzie udzielonym dla gazety "Rzeczpospolita" wyrażał swoje obserwacje na temat nastrojów społecznych, mówiąc:
„...Zapotrzebowanie na czarny humor rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu horroru w życiu...". A także: „...wśród Polaków obowiązujący staje się właśnie ten rodzaj poczucia humoru, który pozwala odreagować cały ciężar doczesności. Jest to materia, jaką dysponuje również saper, chirurg, pacjent, skazaniec, każdy kto wypełnia rubryki druku PIT...".
Spektakl roztoczy nad widzami niekiedy absurdalną, momentami tajemniczą aurę, zapraszając w podróż do przeszłości, kiedy to Maciej Zembaty, wieczorami, w latach świetności radia ,,Trójka" przemawiał do słuchaczy niskim, enigmatycznym głosem. Mimo ciężkiej choroby, której nie ukrywał, dostarczał odbiorcom niesamowitych wrażeń.
Szczeciński spektakl stworzyli: Paweł Niczewski (scenariusz i reżyseria), Krzysztof Baranowski (kierownictwo muzyczne), Arkadiusz Buszko (plastyka ruchu), Agnieszka Miluniec i Maciej Osmycki (scenografia i kostiumy), Sławomir Kołakowski i Dorota Chrulska (aktorzy), Krzysztof Baranowski (akordeon), Lech Grochala (instrumenty perkusyjne), Michał Starkiewicz (banjo, gitara).
Wydarzenie odbędzie się w Willi Lentza, która zainaugurowała działalność w czerwcu 2021 roku i jest najmłodszą samorządową instytucją kultury w Szczecinie. Mieści się w niezwykłym miejscu – najpiękniejszej willi dawnej dzielnicy Westend. Jej misją jest m.in. promowanie piękna i bliskiego kontaktu ze sztuką, prezentowanie przejawów wyjątkowej kultury duchowej, intelektualnej i materialnej miasta, a także prowokowanie do refleksji nad dziedzictwem kulturowym i przeszłością oraz do twórczych poszukiwań, współpracy i kreatywnego myślenia o przyszłości.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Niczewski
Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Baranowski
Plastyka ruchu: Arkadiusz Buszko
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Miluniec i Maciej Osmycki
Występują: Sławomir Kołakowski, Dorota Chrulska
Krzysztof Baranowski – akordeon
Lech Grochala – instrumenty perkusyjne
Michał Starkiewicz – banjo, gitara
Życie jest średnie. Piosenki Macieja Zembatego.
Bilety dostępne na: https://bilety.willa-lentza.pl
Spektakl odbędzie się 17 lipca 2023 roku o godz. 17:00.
Kontakt dla mediów:
Maria Majchrowska
maria.majchrowska@media-work.pl
+48 798 509 974