Życie na zielonej łące

"Co w trawie piszczy" - reż. Radosław Kasiukiewicz - Wrocławski Teatr Lalek

Na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek gąsienice zaśpiewają i zatańczą w rytmie hip-hopu.

Niepokoi je, że życie na zielonej łące staje się coraz trudniejsze, więc nie mają dobrych humorów. Najnowszy spektakl na dziecięcej scenie opowiada o dużych problemach małych mieszkańców łąki. Traktor zagraża życiu najmniejszych mieszkańców, a łące grozi zagłada, bo ma zostać zaorana i stać się placem budowy. Owady organizują ekologiczny ruch oporu i zrobią wszystko, żeby przetrwać. Sztukę "Co w trawie piszczy?" napisali wspólnie: Lidia Amejko, wrocławska pisarka i Marcin Czub, psycholog.

O życiu i zwyczajach zwierząt rozmawiali z Radosławem Ratajszczakiem, dyrektorem ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Dlaczego napisali ekologiczną sztukę dla dzieci?
- Ekologia to szacunek dla otoczenia, dbałość o inne żyjące wokół nas istoty - tłumaczy Marcin Czub. Pracuje od lat z dziećmi, więc ich język i poczucie humoru stały się dla niego inspiracją do pisania.

Patyczaczka Małgosia, Skolopendra, Pan Karaczan, Sir Chrząszcz, Czarna Wdowa często żartują i używają zabawnego, zrozumiałego dla najmłodszych widzów języka. A ponieważ sztuka dla dzieci ma także edukować widzów, więc autorzy postanowili pokazać, w jaki sposób owady przystosowują się do życia w swoim otoczeniu. Rozmowy owadów - bohaterów sztuki - przeplatają się z piosenkami i rymowanymi, rapowanymi wstawkami.

Najmłodsi mogą nauczyć się współczuć żywym stworzeniom i właśnie o to chodziło twórcom przedstawienia. Spektakl wyreżyserował Radosław Kasiukiewicz, autorami muzyki są: Piotr Baron i Adam Milwiw-Baron. Lalki są naprawdę piękne, a w roli chrząszcza - pierwszy raz w teatrze - wystąpi sześcionożny, specjalny robot, z funkcją rozpoznawania poleceń głosowych. Dzieci będą mogły nawiązać interakcję z robotem - owadem.

Tradycją Wrocławskiego Teatru Lalek stały się spotkania z ludźmi na co dzień pracującymi ze zwierzętami w zoo. Po każdym przedstawieniu "Co w trawie piszczy?" widzowie będą mogli porozmawiać o życiu owadów z entomologami i pracownikami wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Na stronie teatru (www.teatrlalek.wroclaw.pl) można pograć w grę komputerową, inspirowaną sztuką.

(-)
POLSKA Gazeta Wrocławska
12 września 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia