Życie z gitarą i słowem

"JangaJan - Hej, Joe!" - reż. JangaJan Tomaszewski - Teatr Polonia

Teatr Polonia zaprasza na kolejny w swoim repertuarze spektakl plenerowy. Tylko czy to aby na pewno jest spektakl?

JangaJan Tomaszewski swój program, prezentowany od poniedziałku na placu Konstytucji, określa jako teatr gitarowo-rock’n’rollowo-abstrakcyjny. Według niego miano to najlepiej określa „przestrzeń pomiędzy recitalem a koncertem z jednej strony i monodramem z drugiej”. Równie dobrze można by się pokusić o nadanie jej amerykańskiego określenia „one man show”. Ale nie nazwa ma największe znaczenie.

Istotne jest to, czym chce się podzielić z nami ze sceny człowiek z gitarą. Otóż „opowieścią o otaczającej go rzeczywistości – ni biednej, ni bogatej, o miłości, sztuce, szukaniu odpowiedzi na zasadnicze pytania dotyczące szarej codzienności bytu – co by tu...?”. Owa opowieść snuta będzie w formie i monologów, i rockowo-bluesowych piosenek. Stąd w rękach Tomaszewskiego instrument.

– Muzykiem się urodziłem – mówi artysta. – To dar od Pana Boga – nigdzie nieszlifowany. Wszystkiego nauczyłem się sam, sam wymyśliłem własny styl grania. I to w różnych sytuacjach „prostuje mi kręgosłup”.

Jest też aktorem. Grywa w filmach i serialach, jego głos słyszymy w dubbingu. – Ale w tym fachu bywa różnie – mówi. – Wszystko zależy od kolegów, reżysera, scenariusza. Nie zawsze udaje się to, co człowiek sobie zaplanuje. 

I dodaje przewrotnie, że w Polsce z aktorami jest trochę tak jak z dziewczynami na telefon: jak się podobają, to ich telefony dzwonią. – A gitara zależy tylko ode mnie – podsumowuje. – Muzyka to moja droga samuraja: dążenie do doskonałości.

W programie Tomaszewskiemu towarzyszyć będą Adam Lewandowski (cajon), Paweł Stankiewicz (gitara) oraz Wiesław Sałata (gitara basowa). Opieką artystyczną projekt objął Maciej Wojtyszko.

Polonia zaprasza na plac Konstytucji również w piątek. O godz. 17 zaprezentuje tu spektakl „Starość jest piękna”.

"JangaJan – Hej, Joe!” JangaJan Tomaszewski, pl. Konstytucji, wstęp wolny, poniedziałek (20.07) – czwartek (23.07), godz. 17

(-)
Zycie Warszawy
17 lipca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...