2020-04-18 - g. 20.00 - "Zbrodnia i kara" - reż. Waldemar Śmigasiewicz - Teatr Bagatela w Krakowie

Kolejna premiera realizacji telewizyjnej spektaklu z repertuaru Bagateli to „Zbrodnia i kara" wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Pierwszy pokaz przedstawienia odbył się 17 listopada 2007 na Scenie na Sarego 7 (w 2012 zostało przeniesione na Dużą Scenę). Nagranie udostępnimy 18 kwietnia 2020 o 20.00 na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/TeatrBagatela . Będzie je można oglądać przez miesiąc, do 17 maja włącznie.

Studium psychiki mordercy bez sceny zabójstwa. Dostojewski odbywa z nami wolteriańską podróż w głąb rozumu, a Śmigasiewicz kondensuje ją do towarzyszenia rozedrganej psychice zabójcy. Co powoduje, że zubożały student tak przejmuje się swoją teorią, że wprowadza ją w życie, aby ponieść absolutne fiasko? Nawet gdyby próbować oddzielić zbrodniarza od jego zbrodni, nie pozwala na to umysł Raskolnikowa – umysł czy sumienie?

___

Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
premiera: 17 listopada 2007, Scena na Sarego 7; premiera on-line 18 kwietnia 2020, You Tube
Tłumaczenie: J.P. Zajączkowski
Adaptacja/ reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia: Maciej Preyer
Muzyka: Mateusz Śmigasiewicz
Asystent reżysera: Piotr Różański
Inspicjent / sufler: Teresa Twardziak-Bazylczuk i Monika Handzlik
Występują: RASKOLNIKOW: Wojciech Leonowicz, PORFIRY: Marek Bogucki, SONIA: Anna Rokita, ILIA PIETROWICZ: Piotr Różański, RAZUMICHIN: Przemysław Redkowski, NIKODEM FOMICZ: Bogdan Grzybowicz, SEKRETARZ: Marcin Kobierski, MIESZCZANIN: Michał Kościuk
Dostojewski na kliknięcie – ZBRODNIA I KARA

___
„Zbrodnia i kara" należy do tych powieści, które nieustannie prowokują do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Jej wielkimi wartościami są: polifoniczna budowa, prowadzenie akcji na kilku poziomach, ujmowanie i postrzeganie wszystkiego w oderwaniu od czasu, a także kapitalnie naszkicowana galeria typów ludzkich.

Wciąż do obejrzenia:
do 27 kwietnia: Othello Williama Shakespeare'a w reżyserii Macieja Sobocińskiego (premiera: 5 kwietnia 2007)
do 3 maja: Hulajgęba wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (premiera: 21 grudnia 2003)
do 10 maja: I będzie wesele...j Piotra Waligórskiego w autorskiej reżyserii (premiera: 27 marca 2009)Bogumiła Michalska
Materiał Teatru Bagatela
18 kwietnia 2020