2020-05-11 - „Hamlet" – reż. Michał Kotański – Teatr Telewizji

Każdy twórca nowej inscenizacji najsłynniejszego dzieła Williama Szekspira zaczyna od podstawowej decyzji obsadowej: kim jest współczesny Hamlet, a zatem kto mógłby zagrać tytułowego bohatera?

Michał Kotański postanowił, że w jego realizacji Hamleta zagra Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego, uhonorowany w 2019 roku nagrodą aktorską na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Teatr Williama Szekspira jest teatrem wyraźnych konwencji, czyli konstruuje wielopiętrowe sztuczności po to, aby opowiedzieć prawdę o świecie. Postaci są umieszczone w świecie na poły bajkowym i mocno zhierarchizowanym, dzięki czemu nierówności społeczne stają się determinantą wpływającą na relacje międzyludzkie. Michał Kotański świadomie rezygnuje z konwencji realistycznej, by uruchomić poetycki potencjał tekstu. Chciałby w ten sposób zachować balans pomiędzy psychologicznym odczytaniem Hamleta, a stylizowaną opowieścią o zemście umieszczoną w kostiumie.

Ponadto chce przedstawić świat w momencie przesilenia, uwiarygodniając tym samym wewnętrzne rozdarcie i zagubienie głównego bohatera.

„Hamlet" – reż. Michał Kotański – Teatr Telewizji

 

 (-) (-)
Teatr Telewizji Polskiej
11 maja 2020
Spektakle
Hamlet