33. PPA o teatralnym charakterze

W tym roku po raz 33. odbędzie się we Wrocławiu najstarszy festiwal aktorski - Przegląd Piosenki Aktorskiej. Przez 10 dni będzie można zobaczyć około 37 form artystycznych: od spektakli po koncerty i recitale. Jak twierdzi sam dyrektor artystyczny, Konrad Imiela, nadchodząca edycja PPA będzie miała charakter teatralny

Niewątpliwie czas od 24 marca do 1 kwietnia będzie dla koneserów sztuki muzycznej i aktorskiej okresem wyjątkowym, bo obfitującym m.in. w premiery i ciekawe widowiska teatralne. Twórcy PPA zadbali, by w tym roku na festiwalu pojawiły się takie perełki jak „Jerry Springer – The Opera” - kontrowersyjny musical stworzony na podstawie amerykańskiego telewizyjnego show w reżyserii Jana Klaty. 25 marca Teatr Współczesny będzie gościł Teatr Muzyczny Roma z Warszawy, który zaprezentuje błyskotliwy spektakl - „Tuwima dla dorosłych” - będący swoistym portretem Juliana Tuwima. Reżyserem inscenizacji jest znany kompozytor, obchodzący 40-lecie pracy artystycznej, Jerzy Satanowski.

Dla miłośników twórczości Jana Kochanowskiego opolski Teatr im. Kochanowskiego przygotował muzyczny spektakl „A ja, Hanna” z \'transową\' interpretacją „Trenów”. Grażyna Rogowska wcieli się w postać drugiej córki Kochanowskiego, której poeta poświęcił jedynie 4 wersy swej twórczości.

W tym roku Przegląd Piosenki Aktorskiej będzie również obfitować w liczne koncerty. Na wrocławskich scenach pojawią się polskie i zagraniczne gwiazdy - Janusz Radek ze swą nową płytą, VulgarGrad specjalizujący się w undergroundowej stylistyce etnicznej, duet w postaci rumuńskiej pieśniarki Marii Raducanu i amerykańskiego muzyka Marca Ribota oraz Le Gateau Chocolat, czyli brytyjski baryton lubujący się w lycrze i wiele wiele innych interesujących projektów.  

Twórcy festiwalu zdecydowali się również na kontynuację dwóch nurtów: OFF i klubowego. Nurt OFF gości w repertuarze PPA już po raz 7. (od 2006 roku). Nagrodą główną dla najlepszego spektaklu wyłonionego spośród 45 projektów jest statuetka Tukana OFF i 10 tysięcy złotych. Natomiast liczne koncerty w nurcie klubowym odbywać się będą w klubie Puzzle. 

30 marca, podczas inauguracji tegorocznego Przeglądu  w Sali Koncertowej Radia Wrocław  zaprezentują się Finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. II część koncertu rozpocznie muzyczny spektakl Justyny Szafran „Plugawe oko poety”, zaś w główniej roli wystąpią „poeci przeklęci”. 

Na zakończenie 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w czasie Koncertu Galowego usłyszmy czarujące piosenki Jacquesa Brela wzięte na warsztat przez Wojciecha Kościelniaka. Młodzi polscy artyści zinterpretują wiecznie aktualną twórczość belgijskiego geniusza. Jak twierdzi reżyser, będzie to pierwszy koncert Brela w Polsce, bo, choć większość polskich artystów posiada w swym repertuarze jego utwory, to jednak dzieła te nigdy nie doczekały się koncertu w pełnym tego słowa znaczeniu. 

Trzeba przyznać, iż organizatorzy festiwalu postarali się o różnorodność, prócz wielu wyrafinowanych projektów jest też miejsce na odrobinę śmiechu i fantazji. Miłośnicy piłki nożnej mogą wziąć udział w Koncercie Interpretacji Wokalnych Kibica Artysty KIWA. Chętni powinni umieścić na YouTube swoją wersję piosenki polskiej drużyna narodowej, dopuszczalne są wulgaryzmy jako jeden z przejawów artystycznej ekspresji.

Bilety na tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej dostępne będą dostępne już od 1 lutego w wersji internetowej, a od 15 lutego będzie je można zakupić w kasach Teatru Muzycznego CAPITOL. Ceny biletów wahają się od 1 zł do 200 zł, więc każdy amator sztuk znajdzie tu coś dla siebie w przystępnej cenie.Karolina Sytniewska
Dziennik Teatralny Wrocław
31 stycznia 2012