44 tysiące widzów na spektaklu

„Królowa śniegu" zgromadziła 44 tysięczną widownię. 21 maja br. Telewizja Polska przeprowadziła ósmą już transmisję spektaklu na żywo w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół". Spektakl „Królowa śniegu" na motywach baśni H.CH. Andersena wyreżyserował Tomasz Konina, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Twórcy widowiska przenoszą widzów w baśniową krainę wykorzystując nowoczesne efekty specjalne, bo - jak sami podkreślają - adresują swoją sztukę do widzów żyjących w świecie internetu i najnowszych technologii.

Opolska premiera spektaklu miała miejsce w marcu, dziś dzięki telewizyjnej inicjatywie dotarła do ponad 550 szkół w małych miejscowościach, które mają szerokopasmowy internet. „ Królową śniegu" razem z teatralną dziecięcą publicznością obejrzało w swoich szkołach równocześnie około 44 tysięcy uczniów.

Popularność telewizyjnego projektu rośnie ze spektaklu na spektakl. Coraz więcej szkół zgłasza chęć obejrzenia repertuarowych nowości proponowanych przez kolejne teatry w całym kraju. Telewizja Polska planuje do końca roku szkolnego jeszcze dwa kodowane przekazy. W czerwcu najnowszy swój spektakl pt. „Przygody Arka Nowego" wystawi Teatr Ludowy w Krakowie oraz Wrocławski Teatr Lalek, który zaprasza na sztukę „Co w trawie piszczy". Oba widowiska o dużych walorach edukacyjnych uczą szacunku do zwierząt i mogą zainteresować widownię w każdym wieku.

Projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół" będzie kontynuowany również w nowym roku szkolnym. Dodatkową atrakcją realizowaną równolegle z transmisją profesjonalnych spektakli z najlepszych polskich teatrów jest przegląd szkolnych zespołów teatralnych, które zaprezentują autorskie przedstawienie o dowolnej tematyce i według własnego pomysłu. Najciekawsze propozycje zostaną wyemitowane przez TVP i ocenione w głosowaniu internetowej publiczności. Przegląd kierowany jest do wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całym kraju, a szczegółowe informacje o zasadach udziału zawiera portal : www.iteatr.tvp.pl.Joanna Zemełka-Wiktorowska
Materiał TVP
21 maja 2013
Spektakle
Królowa Śniegu