45 tysięcy złotych dla kompozytora

45 tysięcy złotych dla kompozytora opery w konkursie Teatru Wielkiego w Łodzi. Rejestracja uczestników do 5 października .Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Paweł Gabara ogłasza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na operę „Człowiek z Manufaktury". Dzieło nawiązywać będzie do historii życia łódzkiego fabrykanta, „króla bawełny" Izraela Poznańskiego i późniejszych losów jego imperium. W jednym z jego pałaców mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jest to największa fabrykancka rezydencja w Europie. Pałac jego syna Karola – to siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi.

Konkurs skierowany jest do kompozytorów – studentów i absolwentów polskich oraz zagranicznych uczelni muzycznych. W niecodzienny sposób zwraca uwagę na Łódź i jej bogatą, wielokulturową historię. Opera musi być skomponowana na solistów, chór mieszany, balet i orkiestrę symfo niczną z podwójnym drzewem. Ilość muzyków niezbędnych do wykonania Utworu nie może być większa od składu Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Opera powinna trwać około 2 godzin z jedną przerwą. Łączna pula nagród wyniesie 50 tysięcy złotych. Dodatkowo laureat Grand Prix otrzyma jeszcze 15 tysięcy złotych jako honorarium po skomponowaniu całej opery.

Autorem libretta opery jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramatopisarka i scenarzystka, tłumaczona na kilkanaście języków, wystawiana w wielu krajach świata. W jury zasiądą między innymi: dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytor Krzysztof Penderecki, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi i adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych o sławnych Polakach. Mecenasem wydarzenia jest Manufaktura w Łodzi, znajdująca się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

Do końca 2016 roku jury wyłoni trzech finalistów, którzy napiszą krótki fragment opery. W styczniu 2017 roku nastąpi pierwsze publiczne wykonanie fragmentów na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W czerwcu 2017 roku jury wybierze laureata Grand Prix. Prapremiera opery w listopadzie 2018 roku przypadać będzie w 185. rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego. Wiosną 2019 roku na rynku Manufaktury, podczas jej 13. urodzin, nastąpi premiera wersji plenerowej dzieła. Planowane są: rejestracja opery, emisja telewizyjna oraz wydanie płyt DVD i Blu-ray.

Rejestracja uczestników trwa do 5 października 2016 roku.
Szczegóły na stronie www.operalodz.com w zakładce konkurs.

Krzysztof Korwin-Piotrowski – koordynator projektu: k.korwin-piotrowski@teatr-wielki.lodz.pl; tel. 512 020 610; konkurs@teatr-wielki.lodz.pl
Emilia Rzeźnicka – rzecznik prasowy: e.rzeznicka@teatr-wielki.lodz.pl; tel. 501 647 200(-) (-)
Materiał Opery
13 września 2016