60-lecie Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej

Orkiestra ma na swoim koncie występy z wybitnymi dyrygentami, jest też laureatem nagrody "Fryderyk". Koncert odbył się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Tym samym zainaugurowano też 60. jubileuszowy sezon artystyczny placówki.


"II Koncert fortepianowy c-moll op. 18" Siergieja Rachmaninowa zagrał pianista Kevin Kenner, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpiła też Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, która wykonała "Koncert na orkiestrę" Beli Bartoka.

Orkiestra liczy obecnie 103 muzyków. Powstała w 1954 roku jako Państwowa Orkiestra Symfoniczna. W latach 70. XX wieku działalność artystyczna orkiestry otrzymała status filharmonii, wtedy też przeniosła się do sali koncertowej w pierwszej siedzibie Podlaskiej Filharmonii.

Od początku - jak napisał w przesłanym do mediów liście p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski - zespół pełnił rolę ambasadora kultury. Dodał, że dzięki wypracowanemu przez lata wysokiemu poziomowi artystycznemu orkiestry, mogła ona realizować różnorodne przedsięwzięcia artystyczne z udziałem wybitnych dyrygentów i solistów.

Wśród dyrygentów i kompozytorów, którzy gościli na scenie filharmonii byli m.in. Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk czy Krzysztof Penderecki. W koncertach orkiestry brali też udział wybitni soliści jak Kevin Kenner, Shlomo Mintz, Kaja Danczowska i Piotr Anderszewski.

Zespół występował gościnnie na scenach w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Białorusi, Chinach, Finlandii, Rosji. W 1995 roku koncertowała w nowojorskiej Carnegie Hall. W 2012 roku została uhonorowana Nagrodą Akademii Fonograficznej "Fryderyk" za realizację albumu "Paderewski - Piano Concerto, Polish Fantasy" z udziałem Kevina Kennera.

Od 2012 roku - wtedy podlaska opera przeniosła się do nowego gmachu, w którym rozpoczęła działalność Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - orkiestra występuje też w dziełach operowych i musicalowych realizowanych przez placówkę.

Jak powiedział PAP kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej Michał Klauza, w tym sezonie artystycznym orkiestrę będzie można usłyszeć przede wszystkim na koncertach w operze, ale też w przygotowywanej przez operę premierze musicalu "Skrzypek na dachu". Oprócz koncertów w siedzibie w planach jest, aby od przyszłego roku powrócić do pomysłu występów orkiestry na scenach w regionie. - To niebywale ważne, aby występować przed melomanami z regionu, zdobywać nowych słuchaczy i zachęcać ich do wysłuchania koncertów w siedzibie orkiestry - mówił.

W tym sezonie artystycznym orkiestrę będzie można usłyszeć m.in. w koncertach symfonicznych, oratoryjnych, podczas otwartych prób, w których może uczestniczyć młodzież.(-) (-)
(PAP)
15 września 2014