Adwentowe pieśni i opowieści

Polskie Radio zaprasza w niedzielę 3 grudnia na koncert i nagranie audycji „Muzyczna Scena Tradycji" w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Początek o godz. 16.00.

W niedzielę 3 grudnia na Muzycznej Scenie Tradycji Polskiego Radia zagoszczą adwentowe pieśni i opowieści, wprowadzając słuchaczy w czas refleksji, zadumy i radosnego wyczekiwania. Gospodarzami tego wyjątkowego koncertu będą Kaja i Janusz Prusinowscy, którzy wystąpią ze Szczepanem Pospieszalskim. Ich gościem będzie znakomita kurpiowska śpiewaczka Zofia Warych z Myszyńca. Aby zdobyć wejściówkę, wystarczy napisać na adres rckl@polskieradio.pl.

Janusz Prusinowski (lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew) to skrzypek, lirnik, harmonista, cymbalista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i wielu innych. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka. Współtworzył Bractwo Ubogich (1993) i zakładał Warszawski Dom Tańca (1994). Lider Janusz Prusinowski Trio, śpiewak Monodii Polskiej, skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Kaja Prusinowska (śpiew) jest śpiewaczką, malarką, pedagogiem i mamą piątki dzieci. Wraz z Janusz Prusinowski Trio koncertowała i w różnych krajach Europy. Pracując w szkołach podstawowych realizowała autorski program „Kultura i Tradycje Polski". Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: na przykład układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje obrazki, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem.

Zofia Warych urodziła się w Dębach (między Myszyńcem a Łysymi) w 1939 roku. Jest znaną śpiewaczką, hafciarką, koronczarką, powszechnie cenioną jako urocza gawędziarka i „strażniczka tradycji".

Koncert retransmitowany będzie na antenie Dwójki oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl w dwa tygodnie później, 17 grudnia o godz. 15.00.(-) (-)
Materiał PR
1 grudnia 2017
Teatry
Polskie Radio