Akademia Muzyczna rozpoczyna budowę

Wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 300 miejsc oraz liczne sale ćwiczeń znajdą się w nowym budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Miejsce ma służyć studentom, ale także mieszkańcom. Budowa ruszy wiosną przyszłego roku

Nowy budynek Akademii Muzycznej stanie na wprost obecnej siedziby, na terenie pomiędzy ul. Wojewódzką, Damrota i torami kolejowymi. Działkę o powierzchni ponad 5 000 m kwadratowych przekazało uczelni jeszcze w 2013 roku Miasto Katowice.

Akademia potrzebuje nowej przestrzeni, gdyż stale się rozwija. W 2019 roku uruchomiła nowy kierunek studiów w ramach Wydziału Wokalno-Aktorskiego – Taniec. Obiekt będzie miał wszechstronne zastosowanie. Powstaje z myślą o spektaklach teatru tańca, spektaklach operowych, koncertach kameralnych i konferencjach.

Jego sercem będzie nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa. Na przestronnej scenie młodzi artyści będą mogli pracować i prezentować publiczności efekty swojej pracy. Specjalny system pozwoli modyfikować jej głębokość. Na widowni zasiądzie ok. 300 widzów lub słuchaczy, bo przestrzeń ma mieć również doskonałe warunki akustyczne. Nowa sala Akademii będzie też pierwszym miejscem w Katowicach wyposażonym w orkiestron, czyli kanał dla orkiestry.

Nowy gmach będzie służyć w równym stopniu studentom, jak i mieszkańcom miasta. Akademia, która już teraz oferuje szeroki repertuar wydarzeń artystycznych dla gości z zewnątrz, będzie mogła go powiększyć, także o warsztaty czy zajęcia.

- Nowa inwestycja jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój naszej Akademii. Zapewni komfort pracy naszym studentom i pedagogom, nie tylko w sali koncertowej, ale też w planowanych, licznych salach warsztatowych. Będzie też miejscem, gdzie twórczość naszych młodych artystów będzie miała znakomite warunki do zaprezentowania się odbiorcom. Śmiałe inwestycje w infrastrukturę kulturalną zmieniają dzielnice i całe miasta. Akademia Muzyczna może być uznana za lidera tych przemian w Katowicach. Otwarta w 2007 roku sala koncertowa przyczyniła się do spontanicznej rewitalizacji tej części Śródmieścia. Nowy budynek Akademii wzbogaci Katowice o nowoczesną salę widowiskową i dopełni rozpoczęty wtedy proces przemiany tej części miasta – mówi prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Otwartość będzie jedną z idei przyświecających nowemu budynkowi. Wyraża się ona już w samej bryle gmachu – otwartej na obie strony imponującymi przeszkleniami. Transparentność i otwartość, zamanifestowana w rozwiązaniu architektonicznym, pozwoli łatwiej nawiązać relacje z otoczeniem – mieszkańcami dzielnicy, miasta i regionu.

Nowoczesna i odważna bryła będzie jednym z pierwszych obiektów, jakie zobaczą przyjezdni wjeżdżający pociągiem do Katowic m.in. z Warszawy. Tym samym budynek stanie się kolejną, rozpoznawalną wizytówką miasta. Swoistą bramą do stolicy Metropolii. Dodatkowo przeszklenia sprawią, że za nowym budynkiem wciąż będzie widoczna piękna, neogotycka fasada głównej siedziby Akademii.

Autorami projektu wybranego na drodze konkursu są architekci Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus tworzący katowicką pracownię SLAS.

- Myśląc o nowym budynku Akademii mieliśmy przede wszystkim na uwadze wyjątkowe miejsce, jakim jest znajdująca się na pograniczu miasta i torów kolejowych działka. Nie chcieliśmy, aby nowy budynek odwracał się tyłem do oddzielonej torami kolejowymi pozostałej części miasta. Nowy obiekt to rozwinięcie i uzupełnienie kompleksu, ale jednocześnie zaakcentowanie obecności Akademii w mieście poprzez otwarcie jej wielkim, przeskalowanym oknem na kolej, miasto i świat – mówią projektanci.

Akademia ogłosiła właśnie przetarg na wykonawcę nowego budynku uczelni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace powinny rozpocząć się wiosną 2022 roku. Koszt budowy szacowany jest na 80 mln zł.

- Chciałbym zapewnić, że inwestycja będzie miała mocne, parlamentarne poparcie. Będziemy się starali, aby była również uwzględniona w budżetach resortu kultury – mówił poseł Jerzy Polaczek z Prawa i Sprawiedliwości, obecny na konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczęcie nowej inwestycji 24 listopada.Łukasz Kałębasiak
Akademia Muzyczna w Katowicach
25 listopada 2021