Aktor w teatrze Grzegorzewskiego

12. czerwca o godz. 18:30 Didaskalia. Gazeta Teatralna, Fundacja na Rzecz Rozwoju
i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA, oraz kawiarnia Pauza in Garden zapraszają na spotkanie z wybitnym aktorem Jerzym Radziwiłowiczem połączone z projekcją spektaklu Jerzego Grzegorzewskiego Morze i zwierciadło w kawiarni Pauza in Garden przy ul. Rajskiej 12 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie (wejście od ul. Szujskiego).


Spotkanie z Jerzym Radziwiłowiczem poprowadzi prof. Joanna Walaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem rozmowy będzie sztuka aktorska w teatrze Jerzego Grzegorzewskiego.

18:30 projekcja spektaklu Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy" Szekspira
20:00 rozmowa z Jerzym Radziwiłowiczem

Wstęp na projekcję i spotkanie jest wolny.

Jerzy Radziwiłowicz stworzył w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego wiele wybitnych ról. Ich współpraca zaczęła się w 1977 roku rolą Pana Młodego w Weselu, a zakończyła postacią Onego w ostatnim spektaklu Grzegorzewskiego On. Drugi powrót Odysa w 2005 roku.
O wyjątkowej jakości i efektywności tej długiej współpracy świadczą również role Konrada
w Dziadach – dwunastu improwizacjach, Don Juana w obu – polskiej i francuskiej – realizacjach dramatu Moliera, Przewodnika chóru górali w Halce Spinozie, Gospodarza
w Weselu z 2000 roku, Joyce'a w Giacomo Joyce, Pankracego w Nie-boskiej komedii oraz Kalibana w Morzu i zwierciadle. Proces konstruowania tych postaci będzie wyznaczał tematyczny horyzont rozmowy, którą z Jerzym Radziwiłowiczem przeprowadzi Joanna Walaszek, próbując wydobyć i nazwać specyfikę sztuki aktorskiej w teatrze Grzegorzewskiego.
„Trzeba przyznać, że ogromną większość czasu, którą spędzaliśmy razem, próbując coś próbować, bo tak to trzeba nazwać, to był bezkształt, z którego z niewiadomych powodów we właściwym terminie powstawał kształt"– mówił Jerzy Radziwiłowicz o pracy
z Grzegorzewskim („Teatr" 2005 nr 7/8). Próba uchwycenia i nazwania tych „niewiadomych powodów" jest z pewnością wyzwaniem trudnym. Jakże jednak kuszącym...

Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy" Szekspira według poematu dramatycznego Wystana Hugha Audena (Teatr Narodowy, premiera: 21 grudnia 2002; realizacja filmowa: Barbara Sieroslawski) to ostatni spektakl, który Jerzy Grzegorzewski zrealizował jako dyrektor artystyczny Teatru Narodowego. Określany często jako pożegnanie czy wręcz autobiograficzna wypowiedź reżysera, uważany jest za jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć w tym okresie.

Organizatorzy dziękują Teatrowi Narodowemu w Warszawie za udostępnienie nagrania
i zgodę na jego pokaz.

Organizatorzy spotkania:
Didaskalia. Gazeta Teatralna
Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA
Pauza in Garden
Partner spotkania:
Teatr Narodowy w Warszawie(–)
Informacja nadesłana
11 czerwca 2013