Aktorzy czytali Fredrę pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym

Znani krakowscy aktorzy czytali w sobotę na scenie pod Wieżą Ratuszową "Zemstę" Aleksandra Fredry. Na krzesełkach i na stojąco słuchali ich licznie zgromadzeni krakowianie i turyści, przechodzący przez Rynek Główny. Spektakl odbył się w ramach "Narodowego czytania".

W spektaklu wystąpili: Dorota Segda, Urszula Grabowska, Krzysztof Orzechowski, Tadeusz Malak, Leszek Piskorz, Wiktor Loga-Skarczewski, Rafał Dziwisz, Franciszek Muła, Jerzy Fedorowicz jr, Andrzej Kaczmarczyk i Bogusław Dopart.

Po dwugodzinnym spektaklu publiczność nagrodziła artystów oklaskami na stojąco. - Dziękuję, że państwo przyszli - mówiła po spektaklu Segda osobom, które gratulowały jej występu i prosiły o autografy.

- Czytanie Fredry sprawiło nam ogromną przyjemność, zwłaszcza aktorom z mojego pokolenia, pamiętającym naszych starych mistrzów, którzy wpajali nam zasady mówienia wierszem, a przede wszystkim mówienia dialogu wierszem, bo to jest dodatkowa szuka - powiedział PAP występujący w spektaklu aktor i dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Krzysztof Orzechowski.

Jak podkreślił, takie spektakle sprawiają satysfakcję publiczności, która ma coraz mniejszy kontakt z mistrzowsko napisanym słowem. - Myślę, że potrzebne są również tym młodym, którzy w ten sposób, przystając tu na chwilę, dowiadywali się o naszej tradycji literackiej i poznawali na żywo słowa Fredry - powiedział Orzechowski.

Także w sobotę krakowska publiczność będzie mogła wysłuchać innej sztuki Fredry "Mąż i żona" -czytanej wieczorem na scenie Teatru Bagatela.

Utwory Fredry czytane były w sobotę także w bibliotekach i szkołach Krakowa. Nietypową formę zaangażowania się w "Narodowe Czytanie" zaproponował m.in. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida i zorganizował happening literacki "Zemsta na Centralnym". Osoby przechodzące obok księgarni przy Placu Centralnym otrzymywały fragmenty komedii pisarza do czytania, mogły także sfotografować się z przedstawiającą autora makietą.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.(PAP)
(PAP)
9 września 2013