Ambitni i niebezpieczni

Klasa dziwaków z problemami egzystencjalnymi może zmienić się w zgrany i ambitny zespół, jeśli tylko wszyscy uwierzą, że to możliwe. Teatr Lalek Pleciuga zaprezentował przedstawienie, w którym przekonujemy się, że każdy zasługuje na szansę i każdy ma duszę, w którą warto czasami zajrzeć.

Spektakl "Nienauczalni" powstał na podstawie książki Gordona Kormana o tym samym tytule. Reżyser Piotr Ratajczak zbudował spektakl o zaufaniu – uczniów do nauczyciela, nauczyciela do uczniów, a przede wszystkim o zaufaniu do siebie samych – niezależnie od tego z jaką przypiętą łatką przyszło nam się mierzyć.

Kiana (Marta Łągiewka) trafia do nowego gimnazjum po tym, jak z powodu wyjazdu mamy przeprowadza się z Californii do Greenwich. Mieszkają tam jej tata z żoną (zwaną Macoszydłem) i Chauncey'em – przyrodnim bratem Kiany. Kiana przez zupełny przypadek trafia do klasy NSK-8, czyli Niezależnej Specjalnej Klasy Ósmej, gdzie chodzą tzw. Nienauczalni. Klasa ta to zbieranina siedmiorga najtrudniejszych przypadków dzieci, które mają problemy z nauką bądź zachowaniem. Koledzy Kiany to m.in. Aldo, chłopak nieradzący sobie z emocjami i agresją, czy kontuzjowany baseballista Brainstorm, niegdysiejsza szkolna gwiazda, a teraz zapomniany przez wszystkich uczeń. Jest także i Parker, szalony kierowca pick-upa opiekujący się ukochaną, schorowaną babulką, przerośnięta Elly, „która na pulpet cię zmieli", czy Rahim, wiecznie przysypiający na lekcjach, bo nie ma w domu warunków do wypoczynku. Ostatni jest Mateo, który żyje w wymyślonym świecie komiksów i filmów fantasy, totalnie oderwany od rzeczywistości.

Główną postacią jest Zachary Kermit, zgorzkniały nauczyciel, który, nie z własnej winy, został zesłany do najgorszej klasy, zamiast prowadzić lekcje rozwiązuje krzyżówki i wypija litry kawy odliczając dni do emerytury. To kolejna udana główna rola Mirosława Kucharskiego. Potrafi być przekonujący zarówno w gnuśności swojego bohatera, jak i w scenach, kiedy koleżanka z pracy - córka jego dawnej miłości - wzbudza w nim wrażliwość i głęboko ukrywane uczucia. Pokazuje wrażliwość, ale też słabość, z której nie potrafi się podnieść po porażkach w życiu osobistym i zawodowym.

Ale to, co miało być jego wielką porażką, czyli klasa nienauczalnych, staje się jego wielkim życiowym sukcesem. To właśnie uczniowie, wcześniej skazani przez nauczycieli na zapomnienie i brak zainteresowania, łącząc się we wspólnym działaniu i mając w perspektywie ważny cel, budują wielką wspólnotę i potrafią zmienić swoje życie. Może nie dramatycznie, ale choć odrobinę. Uczniowie zmieniają nauczyciela, a nauczyciel uczniów.

Ekipa aktorska w tym spektaklu jest zdecydowanie na wysokim poziomie. Na szczególne brawa zasługuje Rafał Hajdukiewicz i Maciej Sikorski, którzy w młodzieżowych rolach odnajdują się bardzo dobrze.

Reżyser sięgnął w tym spektaklu po nowoczesną muzykę, która mocno dynamizuje akcję. O ciekawą choreografię zadbał niezawodny Arkadiusz Buszko.

„Nienauczalni" to druga w tym sezonie propozycja Pleciugi skierowana do starszych widzów. Teatr jest w trakcie realizacji cyklu „jesień dla młodzieży", w ramach którego odbyła się już prapremiera „Niezłych ziółek" (reż. Paweł Aigner). Pod koniec listopada będzie można zobaczyć „Śnieżycę", opartą o książkę Neala Stephensona pod tym samym tytułem.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, adaptacja tekstu Gordona Kormana: Joanna Kowalska, scenografia: Marcin Chlanda, asystent scenografa, kostiumy: Anna Kolanecka, choreografia: Arkadiusz Buszko, asystent reżysera: Katarzyna Klimek, zdjęcia: Piotr Nykowski.

Obsada: Maja Bartlewska - Elly, Rafał Hajdukiewicz - Parker Elias, Aleks Joński - Aldo, Arkadiusz Jaskot - Jake Terranowa, Danuta Kamińska dyrektorka szkoły, Kasia Klimek - Emma Fountain, Mirek Kucharski - Zachary Kermit, Marta Łągiewka - Kiana, Paulina Lenart-Majtas - Mateo, Maciej Sikorski – Barnstorm.Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
18 października 2022
Portrety
Piotr Ratajczak