Andrzej Chyra laureatem

Miesięcznik "Teatr", od 70 lat ukazujące się pismo, poświęcone teatrowi współczesnemu przyznał, jak co roku, swoje doroczne nagrody dla wybitnych twórców teatralnych w sezonie 2014/2015.

Jury pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek i Kalina Zalewska, wybrało laureata Nagrody im. Konrada Swinarskiego sezonu 2014/2015. Został nim znany ze swoich osiągnięć aktorskich Andrzej Chyra.

W ten sposób doceniono jego pracę nad reżyserią operowej wersji "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna, do której libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, ze scenografią Mirosława Bałki i muzyką Pawła Mykietyna. Opera powstała z inicjatywy Malta Festival Poznań i miała swoją prapremierę podczas 25. edycji tego wydarzenia.

Ponadto nominowane były:
- Ewelina Marciniak za wyreżyserowanie "Portretu damy" według powieści Henry'ego Jamesa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
- Monika Strzępka za reżyserię "Nie-boskiej komedii. Wszystko powiem Bogu!!!" Pawła Demirskiego w krakowskim Narodowym Starym Teatrze.

"Teatr" przyznał również Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie minionego sezonu teatralnego. Nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymała Halina Rasiakówna, odtwórczyni roli Mai Auersberger w "Wycince/ Holzfaellen" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Ponadto nominowane były:
- Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer w "Portrecie damy"
- Dorota Segda za rolę Barbary Niechcic w "Nie-boskiej komedii"
- Danuta Stenka za rolę w "Koncercie życzeń" Franza Xavera Kroetza w reżyserii Yany Ross w TR Warszawa i Łaźni Nowej w Krakowie
- Justyna Wasilewska za rolę Lidki w "Męczennikach" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa

W kategorii "najlepsza rola męska" Nagrodę otrzymał Juliusz Chrząstowski, wykonawca roli Orcia w spektaklu Moniki Strzępki "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!!!" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Ponadto nominowani byli:
- Marcin Czarnik za rolę Henryka/Pankracego w "Nie-boskiej komedii"
- Jan Frycz za rolę Aktora Teatru Narodowego w "Wycince"
- Michał Jaros i Robert Ninkiewicz za rolę Broniewskiego w "Broniewskim" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
- Rafał Kosowski za rolę Anny w "Good Night Cowboy" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego, koprodukcji Teatru WARSawy i Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Nagrodę Specjalną otrzymał Paweł Mykietyn za muzykę do opery "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry.

Nagrody zostaną wręczone w warszawskim Klubie Komediowym 26 października 2015 r..Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
10 września 2015
Portrety
Andrzej Chyra