Andrzej Lampert nagrodzony

W piątek 21 września na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, po spektaklu „Romeo i Julia" Ch. Gounoda, Andrzej Lampert, tenor urodzony w Chorzowie, odebrał Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Artysta kreuje rolę tytułową we wspomnianej operze, pod kierownictwem muzycznym Bassema Akiki i w reżyserii Michała Znanieckiego. Odznaczenie wręczyła Lucyna Ekkert, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Kultury.

Bohater wieczoru nie ukrywał emocji. Podkreślał też, że mimo występów na całym świecie, Śląsk ma szczególne miejsce w jego sercu i tu czuje się najlepiej. Dziękował Łukaszowi Goikowi, dyrektorowi Opery Śląskiej, a także innymi osobom, które wspierają go na drodze artystycznej.
- Jestem bardzo przejęty i wzruszony. Dziękuję wszystkim, którzy dla mnie tyle uczynili. Kiedyś nie wiązałem swojej przyszłości z operą, ale jak się okazuje, nigdy nie mów „nigdy". Z tym miejscem w Bytomiu czuję się bardzo związany i nigdzie indziej nie czuję się tak doceniany – mówił artysta.

Andrzej Lampert, występujący na polskich i zagranicznych scenach operowych, aktywnie promuje śląską kulturę oraz tradycję muzyczną. Artysta, który zadebiutował w 2010 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda w „Traviacie" Giuseppe Verdiego, pozostaje wierny śląskiej publiczności.

W grudniu 2018 roku ponownie wystąpi w „Traviacie" Verdiego , tym razem w interpretacji Michała Znanieckiego.

O artyście: Ukończył w swoim rodzinnym mieście Wydział Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej, aby następnie studiować w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zainteresowania tą dziedziną zaowocowały wygraniem konkursu „Szansa na sukces", w którym śpiewał również repertuar klasyczny, wieloma występami w TV oraz nagraniem szeregu płyt, m.in. z zespołem PIN. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie śpiewu Janusza Borowicza, którą ukończył z wyróżnieniem. 24 czerwca 2017 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas XI Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury Andrzej Lampert został uhonorowany tytułem „Najlepszy śpiewak operowy". W 2017 roku wykonał brawurowo partię Romea w premierowym spektaklu Ch. Gounoda „Romeo i Julia" w Operze Śląskiej w Bytomiu w reżyserii Michała Znanieckiego, za którą otrzymał 26 marca 2018 roku „Złotą Maskę" Nagrodę Teatralną Zarządu Województwa Śląskiego w kategorii "Rola aktorsko-wokalna". Podczas tej uroczystości został uhonorowany także Nagrodą im. Zbigniewa Grucy przyznawaną przez redakcję "Dziennika Teatralnego".(-) (-)
Materiał Opery
24 września 2018
Portrety
Andrzej Lampert