Artyści dla Ukrainy

Aktorzy i artyści estradowi m.in. Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska i Maryla Rodowicz wezmą udział w koncercie, z którego dochód zostanie przekazany na pomoc medyczną dla ofiar starć na kijowskim Majdanie. Koncert odbędzie się 17 marca w Teatrze Żydowskim.

Pomysł zorganizowania koncertu był związany z wydarzeniami na kijowskim Majdanie. - Pomyśleliśmy, że jest okazja by wspólnie z przyjaciółmi pomóc potrzebującym - powiedział PAP producent koncertu Dawid Szurmiej. Jak podkreślił, w organizację czynnie zaangażowała się m.in. aktorka Teatru Żydowskiego ukraińskiego pochodzenia Roksana Vikaluk, która jest w stałym kontakcie ze Związkiem Ukraińców w Polsce. "Choć wydaje się, że najgorsze już minęło, Ukraińcy wciąż potrzebują wsparcia, szczególnie od Polaków, którzy w tych wydarzeniach odnajdują analogię do swojej historii" - zaznacza Vikaluk.

Koncepcja koncertu powstała w ramach Inicjatywy Teatrów Warszawskich, skupiającej państwowe i prywatne warszawskie teatry. Została ona zainaugurowana w lutym podczas spotkania w Teatrze Żydowskim, a jej celem było stworzenie nieformalnej platformy artystów. "Jak wiemy, sztuka nie od dziś ma moc jednoczenia ludzi i motywowania ich do działania. Chcemy pokazać, że w tym momencie, a także w trudnych chwilach w przyszłości, będziemy z potrzebującymi i pomożemy na tyle, na ile będziemy mogli. Zjednoczeni zdziałamy więcej" - mówi wicedyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer.

Koncert "Solidarni z Ukrainą" odbędzie się wieczorem 17 marca w stołecznym Teatrze Żydowskim. Dochód z biletów-cegiełek zostanie przekazany na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który zostanie przekazany polskim lekarzom wysłanym z misją na Ukrainę. Udział w koncercie wezmą aktorzy teatrów warszawskich i artyści estradowi m.in. Monika Ambroziak, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Stanisława Celińska, Urszula Dudziak, Bożena Dykiel, Kayah, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Nejman, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Dorota Osińska, Włodzimierz Press, Andrzej Seweryn, Justyna Sieńczyłło, Tomasz Stockinger, Joanna Szczepkowska, Aneta Todorczuk-Perchuć, Maryla Rodowicz, Michał Urbaniak i Cezary Żak.

Do inicjatywy przyłączyły się do tej pory: Teatr 6 piętro, Teatr Ateneum, Teatr Baj, Teatr Dramatyczny, Teatr Imka, Teatr Kamienica, Teatr Kwadrat, Teatr Narodowy, Nowy Teatr, Och Teatr, Teatr Polonia, Teatr Polski, Teatr Powszechny, Teatr Rampa, Teatr Roma, Teatr Rozmaitości Warszawa, Teatr Studio, Studio Buffo, Teatr Syrena, Teatr Wielki, Teatr Współczesny i Teatr Żydowski.

W przerwie koncertu zostanie również zorganizowana aukcja, podczas której będzie można wylicytować m.in. kreacje projektantów takich jak Paprocki&Brzozowski, Maciej Zień, Gosia Baczyńska czy Bohoboco, kurs gotowania z Mateuszem Gesslerem oraz kurs sushi z Maciejem Pawłowskim z Zushi Sushi.

Bilety-cegiełki można kupić w kasach Teatru Żydowskiego, na stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/ zarezerwować pod numerami (22) 850 64 50/51, (22) 850 56 56 oraz mailowo: bow@teatr-zydowski.art.pl.(-) (-)
(PAP)
5 marca 2014