Artyści z wielu krajów świata zagrają dla bydgoskich dzieci

Do festiwalu Pozytywka coraz bliżej. Startujemy 27 sierpnia w Bydgoszczy, a na festiwalowe 4 dni zaplanowaliśmy dla Was prawie 30 różnorodnych wydarzeń artystycznych: spektakle, koncerty i działania streetartowe. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych znajdą coś dla siebie i bardzo serdecznie zapraszamy je z rodzicami albo dziadkami i babciami!

Program jest różnorodny i starannie dobrany, bo naszym celem jest rozbudzanie dziecięcej kreatywności, "zaprzyjaźnianie" dzieci ze sztuką i dawanie rodzicom i ich dzieciom wspólnych przeżyć. Z doświadczenia wiemy, że nic nie zbliża i nie wzmacnia więzi w rodzinie jak wspólne przeżywanie radości i emocji artystycznych.

W tym roku na Pozytywce pojawią się znakomici, zagraniczni wykonawcy. Na festiwalu wystąpią artyści z Japonii, Niemiec, Litwy i Białorusi. Pełną informację o nich znajdziecie w załączniku.

Artyści z wielu krajów świata zagrają dla bydgoskich dzieci, czyli Międzynarodowa Pozytywka

___

Niemcy

"Variette od marionettes" - Thomas Herfort i jego Kabaré Púpala przedstawiają Małą Świnkę Henry'ego!

Opis marionetkowej sztuki Kabaré Púpala jest co najmniej tajemniczy: "Dziwny komar uwielbia swój kwiat, mały lisek ukryty w klatce dla kurczaków, dinozaura znoszącego jajko, tańczącego królika i bardziej zabawnych postaci". Tytułowa świnka Henry jest... piratem i od 7 lat pływa na swoim pirackim statku, a to zapowiada już znakomitą zabawę.

Lalki Herforta są jego autorską konstrukcją. Wykonuje je z papieru mache, taśmy samoprzylepnej i specjalnie opracowanych konstrukcji z różnych drutów. Budową lalek zajmował się... od dziecka, ale dopiero po studiach artystycznych w Niemczech i Hiszpanii zaczął budować własny, fantastyczny świat marionetek. W 2008 roku założył własny, mobilny teatr lalek w Berlinie. Od tego czasu Kabaré Púpala występował na festiwalach w około 30 krajach, od Hiszpanii, przez Brazylię po Emiraty Arabskie

Gdzie: LPKiW Myślęcinek

Kiedy: 30.08.2020 godzina 16:30

Dla kogo: przede wszystkim Naj-Naje, dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 roku życia

Bilety: obowiązują karnety

Trailer sztuk Kabaré Púpala 

Trailer sztuk Kabaré Púpala 

Trailer sztuk Kabaré Púpala 

Strona internetowa

___

Japonia

"Kuuki" - spektakl Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People (produkcja) i duetu twórczego Barbara Małecka/Alicja Morawska-Rubczak (wykonanie).

To japońsko-polska produkcja, do realizacji której JIENKYO (Japońska Unia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) zaprosiła duet twórczy Barbara Małecka/Alicja Morawska-Rubczak, które od prawie dziesięciu lat zajmują się rozwijaniem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz promocją rodzimego teatru dla dzieci za granicą, a jako scenografka i reżyserka tworzą wspólnie przedstawienia skierowane do dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Kuuki – to japońskie słowo oznaczające powietrze. Składa się ono ze znaków kanji określających niebo, atmosferę i energię jednocześnie. Dla artystów pracujących nad tą produkcją „Kuuki/Powietrze" to przede wszystkim ruch. Tancerki i instrumentalistka zabierają widzów do wspólnego poszukiwania materialności w tym, co tak bardzo ulotne. Zapraszają by powietrza dotknąć, poczuć, posłuchać... W tej delikatnej i bezpiecznej przestrzeni artyści, dzieci i dorośli poszukują wspólnych doświadczeń i wzajemnie się inspirują. Ruch, dźwięk, obraz przepełnione są powietrzem.

JIENKYO – powstała w 1975 roku i zrzesza blisko 70 profesjonalnych zespołów, które sięgając po różne gatunki teatru tworzą z myślą o młodych odbiorcach sztuki. Działalność organizacji miała duży wpływ na zmianę postrzegania wartości teatru dla dzieci w Japonii i przyczyniła się do ustanowienia podstaw prawnych dotyczących promocji kultury i sztuki dla dzieci w tym kraju. Jest członkiem światowej organizacji teatralnej ASSITEJ.

Gdzie: Teatr Polski w Bydgoszczy,

Kiedy: 30.08.2020 godzina 10:00, 12:30, 15:00

Dla kogo: przede wszystkim Naj-Naje, dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 roku życia

Bilety: TAK

Trailer spektaklu

Strona internetowa (japońska - użyj Translatora Google!)

___

Litwa

"Twinkles" – Dansema Dance Theather

Niezwykły spektakl, w którym ruch aktorów przeplata się z efektami świetlnymi generowanymi przez ich kostiumy i rekwizyty. W spektaklu tanecznym „Twinkles" pojawi się wiele migoczących obiektów, które będą zachwycały najmłodszą publiczność i zachęcały do zabawy. Scena przemieni się w przestrzeń do doświadczania zmysłami. Dzieci będą mogły swobodnie poruszać się i eksperymentować. Dla litewskich aktorów najważniejsze jest rozbudzanie ciekawości dzieci, dopiero odkrywających świat i wszystko, co znajdują wokół siebie.

Teatr Tańca Dansema tworzy spektakle taneczne dla młodej publiczności. Od momentu powstania w 2007 roku teatr z powodzeniem koncertuje na Litwie i za granicą (w Belgii, Holandii, Chorwacji, Niemczech, Ukrainie, Szwecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Chinach itp.). "Dansema" organizuje również seminaria dla tancerzy, choreografów i nauczycieli tańca, realizuje edukacyjne projekty taneczne z dziećmi. W 2009 roku teatr został członkiem światowej organizacji teatralnej ASSITEJ. Spektakle Dansema zostały nominowane i nagrodzone przez litewskie Ministerstwo Kultury jako najlepsze spektakle dziecięce roku 2012 i 2015.

Gdzie: Teatr Polski w Bydgoszczy,

Kiedy: 30.08.2020 godzina 10:00, 12:30, 15:00

Dla kogo: przede wszystkim Naj-Naje, dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 roku życia

Bilety: TAK

Trailer spektaklu

Strona internetowa

___

4. Magiczny Festiwal Świata Bajek i Baśni Pozytywka

27-30 sierpnia 2020, Bydgoszcz(-) (-)
Materiał organizatora
4 sierpnia 2020